Annonce

Annonce

Brev:

3 årig pige er bange for at lave


19. april 2018

Kategori:
Alder:
3 år, 2 mdr.

3 årig pige er bange for at lave

Hej Helen.

Jeg skriver til dig fordi vores datter på 3 år har over en periode på 2 år haft problemer med afføring.

Vi har forsøgt at kontrollere det igennem kosten, brugt husk i maden, svesker, og sveskejuice. sørget for at hun får nok væske igennem dagen vi har også lavet mad med frø der transportere væsken ned i tarmen, men lige lidt hjælper det. Når hun skal lave bliver hun stiv som et bræt og det er ligesom om at hun ikke kan finde ud af at trykke det ud men istedet for bruger alle kræfter på at holde det inde.
Vi har forsøgt os med microlax over en periode også det virkede også kun i situationen og tvang hende til at komme af med det.

i mit job som pædagog ved jeg at nogle børn har svært ved at give slip på den del af sig selv, og at det er psykisk betinget og det tror vi også det er her, derfor har vi mod vores vilje startet op på movicol junior fordi vi tænkte at det kunne gøre afføringen så lind over en længere periode så hun til sidst ...


Annonce

... ville "komme" sig over frygten for at lave, men nej slet ikke. Igår forsøgte hun at lave og det gjorde hun siden kl 14 og her til morgen er der stadig ikke kommet noget andet end væske så jeg er godt klar over at det der er må være ret hårdt.

Hun er ellers en meget gæv pige der allerede er renlig eller det var hun indtil børnehave start her den 1 marts, men det tager vi nu ikke så tungt det kan være svært for at barn at skulle starte et nyt sted og samtidig også være renlig, jeg ved der er mange faktorer der spiller ind der. vi har lavet en aftale med børnehaven om at når hun beder om at få en ble på må hun gerne det så hun kan komme af med det hun skal i løbet af dagen da det er vigtigt for mig at hun er medbestemmende og at det ikke er noget vi trækker ned over hovedet på hende, nu når hun er blevet "en stor" pige som hun siger.

Mit spørgsmål er så om du har eventueller ideer til hvordan vi hjælper hende bedst muligt igennem dette??

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?

Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...

Læs hele brevet og Helens svar


13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...

Læs hele brevet og Helens svar


10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.

Fridage fra institution

Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...

Læs hele brevet og Helens svar


9. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.

Trodsalderen - 3 år, 6 mdr.

Hej Helen. Så er vi godt igang med 3-års alderen her hjemme og vores datter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex

Slik

Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.

Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.

Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.

Ifølge...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Endnu engang tak for dit søde, positive og lange svar. Jeg vender tilbage og fortæller om vores videre forløb.

En rigtig god jul til dig og din familie

Hilsen fra os


Annonce