Annonce

Annonce

Brev:

Night terror - måske


19. februar 2018

Kategori:
Alder:
18 mdr.

Night terror - måske

Kære Helen

Endnu engang tak for hurtig svar og gode råd.

Denne gang handler det om lillebror, der har været syg en lille uges tid med feber og snue (som så mange andre). Desværre er han begyndt at skrige og græde og sparke og slå i "søvne" om natten, og nu vil jeg høre dig, hvad du tror, det skyldes?

Han har været syg i fire dage og er ved at have det lidt bedre. Men han er ikke rask endnu. Og de sidste tre nætter har han været exceptionelt ked af det om natten.

Det er som om, vi ikke kan nå ordentligt ind til ham, og han sparker og græder og slår, indtil han pludselig sidder op eller endda står på gulvet (hvis vi har taget ham med ned i stuen for ikke at vække storesøster) og rækker ud efter os. Så tager vi ham selvfølgelig op igen, men så begynder det bare forfra.

Der kommer ro på efter en times tid, og der er han så udkørt, at han falder i søvn i vores favn på vej i seng igen.

Hvad søren kan vi gøre? Eller hvad gør vi, der er forkert?

Til orientering er han ...


Annonce

... kommet tilbage i soveværelset, fordi vi syntes, han sov for uroligt til at sove hos storesøster. Det stressede os for meget i løbet af natten. Og vi lader ham også komme op til os, hvis han er ked af det. Der plejer han nemt at sove videre. Men det gør han ikke i de her tilfælde.

Er det mon night terror? Eller en reaktion på noget vi gør?

Vi plejer at skiftes til at putte og sove med ham, fordi man sover bedst inde ved storesøster. Men her imens han har været syg, har min mand taget ham nogle nætter i træk. Er det en dårlig ide? Eller er det en dårlig ide at skiftes?

Vi begyndte at skiftes, da vores datter var mindre og blev meget ked af, at det pludselig var far, der skulle putte, hvis jeg havde puttet flere dage i træk. Derfor passer det (i hvert fald hende bedst), at alle ved, hvem der putter. I dag er det mor, imorgen er det far. På den måde undgår vi en række konflikter.

Men er det bedre for lillebror, at det altid er den samme?

På forhånd mange tak.

Kærlig hilsen L

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex

Vuggedød - uventet spædbarnsdød

Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.

Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:

1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.

Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)

Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)

Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder


Annonce