Annonce

Annonce

Svar: Fladt baghoved, amning og forstoppelse


1. maj 2005

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Rikke

Tak for de rosende ord.

Med hensyn til fladt baghoved, så er det hovedssageligt i de første 3 mdr, at kraniet er så blødt at det tager facon efter hvordan barnet lejres. Da din datter kun er 4 mdr gammel, lyder det dog meget fornutigt at du forsøger at gøre en indsats.

Med hensyn til at ligge på siden, så anbefaler sundhedsstyrelsen ikke dette pga risikoen for vuggedød. Da man for nogle år siden begyndt at lægge børn på ryggen i stedet for på siden, så faldt antallet af vuggedød markant.

Gør det til en vane altid at lægge din datter fra dig, så hun starter med at blive lagt på maven, når hun er vågen. Hun skal ikke lægges på ryggen, men lægges på maven. Hun skal ikke sidde i skråstol, men lægges på maven. At ligge på maven er også at ligge på maven hos dig. Hun kan ligge på din brystkasse og hun kan ligge hen over dine lår, og når du bærer rundt på hende kan du bærer hende, så hun ligger med maven på din arm. Når hun ligger på maven på et tæppe, kan du med fordel finde et spejl, enten et som kan stå foran hende, eller sætte en spejl op på væggen ved puslebordet. Altså så meget som muligt på maven, når hun er vågen. Du kan stadig gøre noget ved det.

Med hensyn til amning, så er det normalt at brysterne ikke længere er så spændte som de var i begyndelsen. Da I dog har det meget varmt skal du dog være opmærksom på at din datter kan have behov for ekstra amning/væske, som du også selv er inde på. Hvis hun ikke længere har behov for så meget amning og dermed afviser brystet, så synes jeg at du skal tilbyde hende lidt vand eller erstatning.

At have 10 dage imellem afføringerne kan være normalt for børn, der ammes fuldt ud. Det hænger sammen med at modermælk ikke indeholder så mange affaldsstoffer som erstatning. Men det du beskriver lyder som om din datter mangler væske.

Det er vigtigt at du sørger for at din datter får væske nok i løbet af dagen og ikke skal tage sit behov om natten. 4 mdr. gammel er det ...


Annonce

... uhensigtsmæssigt at komme ind i en rutine, hvor hun lærer at spise mere om natten end om dagen:o) At hun er begyndt at interessere sig for hvad I spiser og følger jer med øjnene kan godt være et tegn til at man kan forsøge med lidt skemad. Der sker således ikke noget ved at I prøver. Det skal i givet fald være en mild grød, som majsgrød eller risgrød og I kan tilbyde vand ved siden af. Det er kun ganske lidt i begyndelsen også fordi hun ikke er ældre end hun er. Det vigtigste lige nu er dog at I forsøge at få mere væske i hende og først derefter prøver med skemaden - ellers får hun nok endnu mere hård mave.

Du kan ikke vurdere din mælkemængde ved at malke ud, da en malkemaskine ikke kan stimulere og tømme brystet, som din datter kan. Derfor vil der højst sandsynligt være mere mælk i brystet end du får ud. Du må vurdere ud fra hvor meget din datter tisser, det er jo et godt tegn på at der også kommer noget ind. Og når det er varmt og hun sveder, så skal hun have ekstra væske. Hun skal have mindst 5 våde tunge bleer i døgnet.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

At der er en sammenhæng imellem hvad du spiser og hvordan din datters afføring er kan godt passe sammen. Man kan jo lidt populært sige at det du spiser laves der mælk af og derfor kan børns mave godt reagere. Man ser f.eks. nogle børn reagere voldsomt hvis mor spiser mange jordbær, kål eller f.eks. rå løg. Man ved også at netop i forhold til allergi, kan der være ting, som er hensigtsmæssige at undgå, men dette skal dog undersøges hos lægen.

Jeg synes det vil være relevant at lave en undersøgelse på din datter for at se om hun har lactose intolerans. Men hvordan man gør dette bedst tør jeg ikke sige. Det synes jeg du skal tale med lægen om. Det er jo på den ene side meget vigtigt at få både af- og bekræftet om der er noget om det, således at hvis der er, så kan du tage dine forholdsregler mht kosten og hvis der ingen problemer er, så er det vigtigt at din datter ikke sættes unødigt på diæt.

Fortsat rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.

Dagpleje opstart

Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kræsenhed

Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.

Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.

Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.

I må respektere at der er noget mad,...

Læs mere i Babylex

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tack før alla svar jag får från dig, tycker det är helt fantastiskt att du verkar komma ihåg vad man skriver i tidigare frågor =).

Tack før svar
Karolina, mor til tvillinger


Annonce