Brev:
Søvn, gråd og rytme

Hej Helen.
Jeg har før skrevet til dig ang. vores søn som nu er 7 mdr.
Jeg afprøvede dit råd med at ligge og amme ham og det har fungeret fint bortset fra at han ikke vil slippe brystet før han sover helt. Han vågner helt så snart jeg fjerner det. Jeg skrev også til dig mht til at han var ulykkelig i barnevognen, og efter vi har haft en periode på 3 uger, hvor alle hans lure har været i barnevognen uden brok, er han nu helt ulykkelig igen. Jeg forstår det simpelthen ikke. Fra den ene dag til den anden accepterede han den uden vi gjorde noget specielt, og nu er vi tilbage ved start. Det er så frustrerende, da han også endelig var begyndt at sove mere end 40 min. Af gangen. 
Jeg tager ham ret hurtigt op når ham græder i barnevognen, da jeg endnu Ikke har formået at trøste ham dernede - kan han 'manipulere' med gråd endnu? Og hvor længe må han græde, før jeg skal reagere? Jeg bryder mig slet ikke om at han græder! 
Nu er vi tilbage ved at hoppe ham i søvn- og det er alt for hårdt. Hvad skal jeg gøre?
Jeg vil gerne prøve at øve at han skal kunne sove selv om aftenen. Lige nu ammer jeg ham i ...
...  søvn, hvilket fungerer fint, men i længden skal far også gerne kunne putte ham. Hvordan ved han at han skal sove, hvis jeg ikke ammer ham eller bevæger ham? Vi arbejder på 3 lure om dagen, hvor den første er ved 9-10 og den sidste 16.30 og i seng til natten kl. 20.30.
Noget andet vi bøvler lidt med er fast føde. Han virker simpelthen ikke særlig interesseret, selvom han er sulten. Vi har prøvet diverse grød typer og hjemmelavet mos. Både til frokost og til aften. Hvor han spiser 'alene'  og sammen  med os. Han har også selv siddet med maden og mærket på det, men der er ingen forskel. Han kigger vildt meget efter vores mad, men spiser meget lidt selv. Vi er positive og siger uhm osv. Hvad skal vi gøre? 
Ekstra  info - han har været forkølet en måneds tid og er ved at få tænder. Derudover ligger han an til kravle meget snart, og ruller en del. Alt dette gør nætterne ekstra urolige. (Dette foregik også, da det gik bedre med det hele).
Hans rytme er ikke helt fast, da han pludselig skiftede til længere lure og tilbage igen.  
Håber du har nogle gode råd til os.
Med venlig hilsen
Henriette  
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud?  Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
Viden om børn:
Fødder
På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.
Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
 
			





