Annonce

Annonce

Svar: Overgang til én lur


16. januar 2018

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære K

Tak for dit brev :)

Da I lige nu er igang med at ændre på jeres datter søvnfase og forsøge at få hende til at sove med en lidt anden rytme, så kan det være lidt problematisk, hvis hun nogle dage sover en lur og andre dage sover to lure. MEN, aldersmæssigt har hun alderen til at begynde med en lur dagligt, og de fleste børn vil gøre det på den måde, at de nogle dage stadig sover to lure og andre dage faktisk kan nøjes med kun en lur. Og man er her nødt til at være lidt fleksibel.

Og det tænker jeg faktisk, at I også er. For det er naturligvis også uhensigtsmæssigt, hvis de to lure dagligt betyder at hendes rytme fremadrettet bliver sådan, at hun går senere og senere i seng og nattesøvnen bliver kortere og kortere. Det vil jo heller ikke kunne fungere for jer eller hende i hverdagen. Så de dage, hvor I skønner at hun kan puttes senere til lur og dermed sove en længere middagslur, synes jeg I skal forsøge dette.

Det vil så sandsynligvis betyde, at hun om aftenen går tidligere i seng, og at hun om morgenen måske begynder at vågne af sig selv, ...


Annonce

... netop fordi hun har fået en lidt længere nattesøvn - men det er også rigtig dejligt, hvis hun kan begynde med det. Og samtidig kan det at vågne af sig selv om morgenen og være veludhvilet jo netop være med til at gøre, at hun så bedre kan nøjes med den ene lidt længere middagslur, så på den måde vil det stadig hænge rigtig godt sammen for jer.

Og er der så dage, hvor hun tydligt er træt og har brug for både en formiddagslur og en middagslur, så skal I naturligvis give hende dette stadigvæk. At hun nogle dage begynder at vise tegn på at kunne nøjes med en lur dagligt er måske netop også tegn på, at hun er begyndt at sove bedre - og det er super godt, så går det jo i den rigtige retning. Og på sigt, vil det fungere rigtig godt for både hende, jer og også rutinerne i vuggestuen, hvis hun sover en middagslur i stedet for to.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Så ja - prøv om I kan gå over til en lur dagligt, men vær fleksible i forhold til hendes behov, så de dage, hvor hun tydligt er træt og har brug for to lure, så får hun naturligt stadig de to lure :)

Rigtig meget held og lykke fortsat :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Slik

Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.

Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.

Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.

Ifølge...

Læs mere i Babylex

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

..og endnu engang tak for en vidunderlig brevkasse!


Annonce