Brev:
Putteritualer - Plan B

Kære Helen
Tak for dit meget fine svar vedr. putteritualer og adskillelse af søvn og mælk for vores datter på 11 mdr. Jeg vil straks kaste mig ud i dine forslag, som lyder rigtig fornuftige. Jeg er særlig glad for at du anbefaler, at vi IKKE skal gå ud og ind - men blive siddende ved siden af hende. For havde det så skidt med det andet, når hun brød ud i gråd når man gik.
Jeg har lige et par supplerende spørgsmål.
1) Hvad gør jeg så de dage hvor vi ikke rammer det rigtige søvn-tidspunkt, så hun rejser sig i sengen og laver "cirkus". Skal vi da tage hende ud - og forsøge igen 20 min efter? Erfaringen pt. er, at det gejler hende endnu mere op at blive siddende ved siden af hende imens hun har en fest. Det er i de tilfælde at vi sommetider i desperation har forsøgt at gå lidt ud - men så græder hun. Så hvad er Plan B hvis den situation opstår?
2) Du skriver at hun ...
... skal have flasken i tremmesengen - men ikke falde i søvn med den i munden. Herefter må jeg godt sidde og nusse hende osv indtil hun sover, så hun mærker at jeg er der. Vil det så ikke fortsat gøre, at hun vil vågne op og søge efter mig når hun har sine små opvågninger om natten? Altså vil hun så ikke også kæde sammen, at jeg var der der inden hun faldt i søvn - men er "væk" når hun vågner op?
Hvis hun får en opvågning hen på aftenen og græder, så må jeg godt tage hende op i favnen og trøste - men hun må bare ikke falde i søvn i favnen? Altså jeg skal nå at lægge hende tilbage inden hun sover dybt igen?
3) Hun er inde i en fase pt. hvor det nærmest er umuligt for os at give hende skemad ("Kan selv - vil selv"). Tænker derfor at godnatgrød bliver en udfordring. Er der andet man kunne give hende i stedet?
På forhånd mange tak igen :)
Med venlig hilsen
Mor i vildrede
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
18. september 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
Viden om børn:
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Dåb
Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.
I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.
Før dåben skal I vælge mindst 2 og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









