Brev:
3,5 år og umulig at putte

Kære Helen
Vi har virkelig brug for din hjælp. Vi føler os frustreret og magtesløse.
Vores datter på 3,5 år er helt umulig at putte. Hver aften er samme ritual. Nattøj på, tisse af, børste tænder. Herefter går vi op på værelset. Der læses en historie, hun er som regel med til at vælge bog. Hun vil ofte gerne ligge og læse selv i en bog bagefter. Ligeledes vil hun have vi bliver hos hende indtil hun sover.
Men! Selvom vi egentlig sidder derinde bliver hun nogle gange decideret ond. Hun sparker og slår os. Vi forsøger at bevare roen, men det er efterhånden ved at være ret svært. Vi siger at man ikke må hverken slå eller sparke - men hun er fuldstændig ligeglad. Vi forlader nogle gange rummet og siger vi kommer tilbage lige om lidt.
Nogle gange begynder hun at skrige, virkelig virkelig højt. Ikke græde men skrige. Hun kan ...
... også finde på at ligge og sparke ind i væggen. Det virker som om hun er frustreret og ked af noget og i den grad kæmper imod søvnen.
Det tager tit omkring 1,5 time at putte og vi aner ikke mere hvad vi skal gøre.
Vi vil gerne læse for hende men vil gerne hun skal lære at falde i søvn selv.
For 6 uger siden fik hun en lillebror. Hun har reageret på den, men er begyndt at være rigtig glad for ham. En stadig jaloux indimellem, men slet ikke som hun har været.
Hun har aldrig selv ville ligge sig til at sove. Men især indenfor de sidste 3-4 uger og imens jeg har været gravid har der været problemer. Inden jeg blev gravid var hun også svær at putte, men aldrig udadreagerende.
Hun har gået i børnehave siden marts og er rigtig glad for det. Pædagogerne siger hun trives og leger godt med de andre børn.
Venlig hilsen
Majbritt
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?
Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...
13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.
Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...
22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...
10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...
9. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.
Hej Helen. Så er vi godt igang med 3-års alderen her hjemme og vores datter...
Viden om børn:
Børnevaccinationsprogram
I Danmark har vi følgende børnevaccinations program, som anbefales af sundhedsmyndighederne:
3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 1 og PCV-1
5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 2 og PCV-2
12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 3 og PCV-3
15 mdr.: MFR 1
4 år.: MFR 2
5 år.: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination
12 år.: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3 (MFR 2 til...
Taktilsansen
Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.
Taktilsansen kaldes også berørings- og følesansen. Den er vigtig for barnets kropsbevidsthed, og den gør, at vi kan mærke varme, kulde, smerte, tryk mm. Børn som har problemer med deres taktile sans, vil ofte ikke bryde...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.
Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.
Kærlig hilsen Stine




