Brev:
Fra to til tre flasker! Hvordan kommer vi tilbage?

Kære Helen
Vi har i en lang periode haft en god dagsrytme, som har fungeret godt for hele familien, hvor vi har givet hende 2 flasker i døgnet, en inden middagslur og en om natten. Hun er nu begyndt at efterspørge en ekstra flaske hver nat som hun tømmer. Vi er lidt kede af at både hun og os selv bliver forstyrret i vores nattesøvn med den ekstra opvågning hver nat, når nu hun i meget lang tid har kunnet nøjes med en flaske om natten. Vi håber du har nogle gode ideer til hvordan vi kan komme tilbage på en flaske om natten. Vores datter er 11 mdr.
Hendes rytme så nogenlunde sådan her ud inden hun begyndte at efterspørge en ekstra natflaske (dagstimerne er nogenlunde uændrede):
Vågner: 6.30
Morgenmad: 7.00
Tidlig lur: 8.30 (ca. 40 min)
Formiddagsmad: 9.30
Frokost: 11.30
Flaske til at blive puttet på: 12.30
Middagslur: 13.00 (sover mellem 1,5 og 3 timer)
Eftermiddagsmad: 16.00
Aftensmad: 18.00
Puttegrød: 19.00
Sovetid: 19.30
Natflaske: Mellem 00.00 og 03.00
Igennem den sidste tid er vores datter så begyndt at efterspørge natflaske allerede mellem 22.00 og 00.00, hvilket har betydet at hun er begyndt at vågne igen allerede mellem 3.00 og 4.00, hvor det er nødvendigt at give hende en yderligere flaske før hun falder i søvn. Det betyder at vi kommer op på 3 flasker om dagen.
Vores ...
... datter har aldrig ville tage imod en ”drømmeflaske” når vi selv går i seng. Hun har endda afvist den og alligevel vågnet og efterspurgt en halv time efter, så det synes ikke at være løsningen at droppe flasken kl. 12.30 for at give hende en ”drømmeflaske” når vi går i seng og en natflaske når hun vågner midt på natten. Vi har også forsøgt flere gange at give hende en flaske efter puttegrøden, men den afviser hun. Det virker også som meget mad på kort tid, når hun bliver lagt forholdsvis tidligt, så det er vel forståeligt nok.
P.t. forsøger vi at lave en tynd blanding mælk (dvs. halvdelen af MME end en normal flaske), som vi giver hende om natten, når hun efterspørger flaske nr. 2. Planen er at forsøge at udfase flasken ved at lave flasken mindre og mindre og derved forsøge at vende hende fra den. Vurderer du at det er den rigtige tilgang?
Vi synes vi tilbyder hende masser af mad og vand i løbet af dagen, men hun er ved at blive meget selvstændig og vil helst kun spise selv, så der kommer ikke altid så meget ind med ske. Derudover drikker hun ikke så meget vand den første halvdel af dagen, men virker mere tørstig når det bliver aften.
Vi vil naturligvis gerne høre hvis du har andre råd, som kan hjælpe os tilbage til at skulle give vores datter en flaske om natten.
Venlig hilsen
en lykkelig mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
Viden om børn:
NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test
NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test er en blodprøve, som kan være et alternativ til kvinder, der har fået tilbudt, men ikke ønsker at få foretaget moderkageprøve eller fostervandprøve.
NIPT kan tidligst tages, fra du er mindst 10 uger henne, og det skal være bekræftet af en ultralydsundersøgelse. NIPT er en blodprøvetest for kromosomafvigelse hos fosteret. I den gravides blod findes DNA fra fosteret i en blanding med den gravides DNA. Med en avanceret analyse af en blodprøve fra den...
Sidde
De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.
7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.
8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.
Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen & Co.
Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.
Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )
Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!
Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.




