Brev:
Falde i søvn selv, hvornår?

Hej Helen.
Tak for dine gode svar sidst. E sover nu bedre, hvilket forældrene nyder :) Hun sover fra ca. 19.30 til kl. 6. Ofte vågner hun en halv til en hel time før og tages over i vores seng hvor hun sover videre.
Jeg tænker meget på hvornår hun kan falde i søvn selv, hvor hun ser at jeg forlader rummet? Lige nu får hun flaske i soveværelset, holdes og lægges i egen seng af nogle omgange, hvor hun efter ca 30 min fra ...
... flaskestart falder i søvn med sutten. Hun vågner nogle få gange i løbet af aftenen/natten hvor hun få sutten, men ingen mad.
Hendes seng står i vores soveværelse og pt har vi kun mulighed for at flytte hende ind på storebrors værelse. Han er 5 1/2 år. Jeg er dog meget i tvivl om det er en god ide og om hvordan jeg putter begge børn samtidig?
Har du nogle gode forslag til hvordan vi gør fremover?
Kærlig hilsen
E's mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
Viden om børn:
Indeklima
Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:
1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.
2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...
Kosttilskud - børn
Følgende kosttilskud anbefales til børn:
- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.
- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.
- Jerntilskud...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




