Annonce

Annonce

Brev:

Pasning - 11 mdr.


4. september 2017

Alder:
11 mdr.

Pasning - 11 mdr.

Hej Helen

Min dreng, Liham på 11 måneder, er i alt blevet passet 3 gange af mormor. Da han var 3, 6 og 10 måneder. Han blev passet 3-4 timer pr. gang. Det er gået fint.

Min mand og jeg har brug for lidt tid alene for at pleje vores forhold. Derfor overvejer vi, at Liham skal overnatte hos mormor.

Mit spørgsmål til dig er, er det usundt for barnet at være væk fra sine forældre om natten? Jeg ville have det utroligt dårligt med at sove uden ham, hvis han er utryg hele natten fordi han er vant til at sove mellem mor og far. Det skal dog siges, at han er meget glad for sin mormor og tryg ved hende.

Jeg ...


Annonce

... har veninder, der ofte får deres små børn passet - både dag og nat hos barnets bedsteforældre. Tager barnet skade af at blive passet så tit? Min tanke er, har barnet ikke behov for at være nær sine forældre så meget som muligt?

Liham er lige startet i vuggestue (indkøringsfasen) og jeg bliver ked af tanken om at han skal passes af andre, som måske ikke kan læse hans tegn som han er vant til hjemmefra og går med tankerne om han måske går og er utryg og uforstående overfor hvorfor mor og far efterlader mig her?

Er det rigtigt, at jeg lyder som en hønemor (som mine veninder kalder mig)?

Med venlig hilsen
Lihams mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Bedre spisevaner og bideri

Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sygt barn

Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.

De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.

Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.

Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...

Læs mere i Babylex

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte


Annonce