Annonce

Annonce

Brev:

Pasning - 11 mdr.


4. september 2017

Alder:
11 mdr.

Pasning - 11 mdr.

Hej Helen

Min dreng, Liham på 11 måneder, er i alt blevet passet 3 gange af mormor. Da han var 3, 6 og 10 måneder. Han blev passet 3-4 timer pr. gang. Det er gået fint.

Min mand og jeg har brug for lidt tid alene for at pleje vores forhold. Derfor overvejer vi, at Liham skal overnatte hos mormor.

Mit spørgsmål til dig er, er det usundt for barnet at være væk fra sine forældre om natten? Jeg ville have det utroligt dårligt med at sove uden ham, hvis han er utryg hele natten fordi han er vant til at sove mellem mor og far. Det skal dog siges, at han er meget glad for sin mormor og tryg ved hende.

Jeg ...


Annonce

... har veninder, der ofte får deres små børn passet - både dag og nat hos barnets bedsteforældre. Tager barnet skade af at blive passet så tit? Min tanke er, har barnet ikke behov for at være nær sine forældre så meget som muligt?

Liham er lige startet i vuggestue (indkøringsfasen) og jeg bliver ked af tanken om at han skal passes af andre, som måske ikke kan læse hans tegn som han er vant til hjemmefra og går med tankerne om han måske går og er utryg og uforstående overfor hvorfor mor og far efterlader mig her?

Er det rigtigt, at jeg lyder som en hønemor (som mine veninder kalder mig)?

Med venlig hilsen
Lihams mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Negle

Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.

Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.

Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.

Læs mere i Babylex

Cykelstol

De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.

Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.

Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tak for en fantastisk hjemmeside. Det er så dejligt at mærke, hvordan du virkelig sætter dig ind i hvert enkelt spørgsmål og du giver nogle rigtigt gode svar!

Tak fra tvillingernes mor


Annonce