Brev:
Pasning - 11 mdr.

Hej Helen
Min dreng, Liham på 11 måneder, er i alt blevet passet 3 gange af mormor. Da han var 3, 6 og 10 måneder. Han blev passet 3-4 timer pr. gang. Det er gået fint.
Min mand og jeg har brug for lidt tid alene for at pleje vores forhold. Derfor overvejer vi, at Liham skal overnatte hos mormor.
Mit spørgsmål til dig er, er det usundt for barnet at være væk fra sine forældre om natten? Jeg ville have det utroligt dårligt med at sove uden ham, hvis han er utryg hele natten fordi han er vant til at sove mellem mor og far. Det skal dog siges, at han er meget glad for sin mormor og tryg ved hende.
Jeg ...
... har veninder, der ofte får deres små børn passet - både dag og nat hos barnets bedsteforældre. Tager barnet skade af at blive passet så tit? Min tanke er, har barnet ikke behov for at være nær sine forældre så meget som muligt?
Liham er lige startet i vuggestue (indkøringsfasen) og jeg bliver ked af tanken om at han skal passes af andre, som måske ikke kan læse hans tegn som han er vant til hjemmefra og går med tankerne om han måske går og er utryg og uforstående overfor hvorfor mor og far efterlader mig her?
Er det rigtigt, at jeg lyder som en hønemor (som mine veninder kalder mig)?
Med venlig hilsen
Lihams mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





