Annonce

Annonce

Brev:

Fordeling af måltider


21. august 2017

Alder:
7 mdr.

Fordeling af måltider

Kære Helen

Jeg skriver til dig vedr. vores søn på lige godt 7 måneder.
Han har altid haft tendens til at gylpe meget. Faktisk så meget, at han ofte får sit gylp galt i halsen, sådan at han hoster og sprutter helt vildt. En enkelt gang er det gået så vidt, at han kortvarigt stoppede med at trække vejret - vildt ubehageligt.

Han er blevet undersøgt på børneafdelingen, og lægerne mener ikke han fejler noget. Dvs. heller ikke refluks, da hans gylp ikke gør ondt på ham eller er meget syrligt. Dog mener de, at han har en dårlig lukkerefleks. Jeg er blevet anbefalet at give ham mange små måltider, for at hindre, at mavesækken bliver overfyldt.

Problemet opstår fordi han har et rigtig godt sovehjerte. Det er derfor svært for mig at finde ud af, hvornår og hvor mange måltider han skal have i løbet af dagen. Han sover nemlig gerne fra kl. ca. 20 til kl. ca. 6/7 - og det helt uden at spise. Han er en stor dreng på ca. 8,5 kg. og ca. 68 cm., og er i det hele glad ...


Annonce

... og tilpas. Så lægerne mener heller ikke, at det gør noget, at han sover hele natten uden mad.

Jeg har i din bog læst, at det anbefales, at børn på ca. 7 md. får ca. 750 ml. mælk om dagen (han bliver ikke længere ammet, men får MME).

Jeg vil derfor gerne høre dig, om du kan hjælpe med en dagsplan for ham? Særligt i relation til hvornår han skal have sin mælk. Han vågner ved 6/7 tiden, sover formiddagslur ca. 8.30/9 (i ca. halvanden time), sover eftermiddagslur ca. 13.30/14 (i ca. halvanden til to timer) og falder i søvn om aftenen ved 19/20 tiden.

Endelig vil jeg afslutningsvist lige høre dig vedr. en anden problemstilling. Han mosler en hel del om natten idet han drejer fra side til side, basker med dynen og vender sig på tværs i sin seng. Alt dette foregår (stort set) i søvne. Det er efterhånden ved at være ret forstyrrende, så vi vil gerne høre om du har nogen idé til om vi kan gøre noget? Han sover i tremmeseng i vores soveværelse.

Med venlig hilsen
M

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte


Annonce