Brev:
Nødpasning
Hej Helen
Vores datter er 3 år og 2 måneder. Nødpasning i forbindelse med ferie. Hvad gør man?
Hver gang der er lukket i vuggestuen/børnehaven og pasningen foregår i et andet hus, går det altid galt.
Vores datter er dybt ulykkelig, hun skriger, vil ikke blive og holder fast i en. Afleveringen kan nemt tage over 1 time og vi ender alligevel med at gå fra en pige som er dybt ulykkelig og vil med hjem igen.
Der er ingen kendte pædagoger, så det er klart hun slet ikke er tryg, nyt hus, nye mennesker. Det er dybt forfærdeligt.
Kendt personale (1 medarbejder) kommer først sent og går meget tidligt og er ikke i samme afdeling som vores datter, (så vores datter kender hende ikke så godt igen).
Hvad gør man?
De 2 gange hun har været dernede, har jeg ringet derned en time efter afleveringen for at høre hvordan hun har det.
Hun er som regel stoppet med at græde men er mut, og vil ikke ...
... spise eller noget.
Det gør så ondt i min mave at forlade en pige der bliver så ked af det.
Henter hende derfor meget tidligt igen, (dette kan kun lade sig gøre fordi jeg er på barsel)
Når jeg kommer for at hente hende, kommer hun løbene i mine arme og er så glad, virkelig glad.
De 2 gange hun har været i nødpasningen har hun tisset i bukserne (været renlig i knap 4 mdr.)
Jeg har valgt at beholde hende hjemme i resten af nødpasningen fordi det slet ikke fungere. Dette kan jeg dog ikke gøre når jeg skal starte på arbejde igen.
Hun vil normalt rigtigt gerne afsted, da der sker mere i vuggestuen/børnehaven end hjemme ved mor og lillebror.
Men jeg vil rigtigt gerne have nogen råd med på vejen så vi måske kan gøre det nemmere for vores børn at blive afleveret ved ukendt personale og nyt hus.
Vi har intet problem i daglig dagen hvor der er pasning i den kendte institution.
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
17. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Kære Helen Der har nu været en lang periode hvor min datter på 3 år og søn...
5. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.
Hej Helen Tak for dit sidste svar angående min datter, som er meget afhængig...
9. maj 2025 | Sovevaner | 3 år, 2 mdr.
Hej Helen Endnu et spørgsmål angående min datter på 3 år. Min datter...
9. maj 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.
Afhængig af sut - 3 år, 2 mdr.
Kære Helen Min datter på 3 år er utrolig afhængig af sin sut. Den og hendes...
19. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.
Hej Helen. Så er vi virkelig trådt ind i 3-års alderen med fulde kraft. Og...
Viden om børn:
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
Vaccination
De danske sundhedsmyndigheder anbefaler følgende vaccinationer:
- 3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 1 og PCV7-1
- 5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 2 og PCV7-2
- 12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 3 og PCV7-3
- 15 mdr.: MFR 1
- 4 år: MFR 2 (pr. 1. april 2008)
- 5 år: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination
- 12 år: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.