Brev:
Bedsteforældre contra mor og far og tillid til fremmede

Hej Helen
Jeg har et spørgsmål i forhold til, om jeg og evt. min mand gør noget forkert.
Min søn er MEGET MEGET glad for sin farmor og mormor, ofte så gider han ikke sine forældre eller også lidt begrænset - heller ikke når han skal trøstes, hvis enten farmor eller mormor er der.
Derudover så er han meget tillidsfuld over for andre mennesker, og når, som vi gjorde i onsdags, besøger min mands moster, så vil han meget gerne op til hende og være hos hende, og det var han det meste af tiden vi var der (1,5-2timer). Da vi skulle hjem blev han ked, for han ville ikke gå.
I vuggestuen er han også meget tillidsfuld, og de siger, at han altid er glad og tillidsfuld.
Er det med farmor/mormor normalt?
Og hvordan med at han gerne vil op til andre, er det ok?
På mig virker det som om, at hvis mor og far taler med dem, så er de fine, men jeg er bange for, at vi måske gør noget forkert, når vi er sammen med ham, som vi ikke tænker over.
Hver dag er nogenlunde således ...
... ud:
6.30/6.45 - jeg står og går i bad og gør mig klar
6.00/6.30 - M vågner
6.30/7.00 - M får havregrød
7.30/8.00 - vi går i vuggestue (min mand & jeg skiftes til at aflevere)
15.00 - hjem fra vuggestue (min mand & jeg skiftes til at hente)
15.30-17.00/17.00 - henteren hygger med M, ved at gå med ham i hænderne, lege med legetøj eller plastikskåle/plastikopper, eller M står ved bordet og leger med plastikkopper og plastikskåle, indtil han spiser aftensmad kl. 17.00/17.30
18.00-18.30/18.45 - vi leger, indtil M bliver puttet med ny ble, nattøj på, børste tænder og sidde hos mor eller far, indtil han sover, og så bliver han lagt i sin tremmeseng og sover som regel til mellem 5.30 og 6.30.
Når han er alene med os, vil han os rigtig gerne, men når han skal trøstes, går det hurtigt over, og så vil han ned at lege igen.
Har vi bare en tryg dreng, der føler sig tryg alle steder, eller skaber vi utryghed og derfor er han så interesseret i andre mennesker og ting?
Mange usikre hilsner
S
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Sushi til gravide og ammende
Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.
Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.
Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...
Bæresele
En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.
I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.
Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







