Annonce

Annonce

Brev:

Bedsteforældre contra mor og far og tillid til fremmede


21. juli 2017

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Bedsteforældre contra mor og far og tillid til fremmede

Hej Helen

Jeg har et spørgsmål i forhold til, om jeg og evt. min mand gør noget forkert.

Min søn er MEGET MEGET glad for sin farmor og mormor, ofte så gider han ikke sine forældre eller også lidt begrænset - heller ikke når han skal trøstes, hvis enten farmor eller mormor er der.

Derudover så er han meget tillidsfuld over for andre mennesker, og når, som vi gjorde i onsdags, besøger min mands moster, så vil han meget gerne op til hende og være hos hende, og det var han det meste af tiden vi var der (1,5-2timer). Da vi skulle hjem blev han ked, for han ville ikke gå.

I vuggestuen er han også meget tillidsfuld, og de siger, at han altid er glad og tillidsfuld.

Er det med farmor/mormor normalt?

Og hvordan med at han gerne vil op til andre, er det ok?

På mig virker det som om, at hvis mor og far taler med dem, så er de fine, men jeg er bange for, at vi måske gør noget forkert, når vi er sammen med ham, som vi ikke tænker over.

Hver dag er nogenlunde således ...


Annonce

... ud:

6.30/6.45 - jeg står og går i bad og gør mig klar

6.00/6.30 - M vågner

6.30/7.00 - M får havregrød

7.30/8.00 - vi går i vuggestue (min mand & jeg skiftes til at aflevere)

15.00 - hjem fra vuggestue (min mand & jeg skiftes til at hente)

15.30-17.00/17.00 - henteren hygger med M, ved at gå med ham i hænderne, lege med legetøj eller plastikskåle/plastikopper, eller M står ved bordet og leger med plastikkopper og plastikskåle, indtil han spiser aftensmad kl. 17.00/17.30

18.00-18.30/18.45 - vi leger, indtil M bliver puttet med ny ble, nattøj på, børste tænder og sidde hos mor eller far, indtil han sover, og så bliver han lagt i sin tremmeseng og sover som regel til mellem 5.30 og 6.30.

Når han er alene med os, vil han os rigtig gerne, men når han skal trøstes, går det hurtigt over, og så vil han ned at lege igen.

Har vi bare en tryg dreng, der føler sig tryg alle steder, eller skaber vi utryghed og derfor er han så interesseret i andre mennesker og ting?

Mange usikre hilsner
S

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex

Drikkevarer til børn

Små børn bør drikke mælk og vand.

½ liter mælkeprodukt om dagen:
Det anbefales, at børn og voksne drikker ca. ½ liter mælkeprodukt om dagen. Til børn i alderen 1-2 år anbefales mælkeprodukter med 1.5% fedtindhold (letmælk), og til børn i alderen 2-3 år anbefales det at drikke og spise mere fedtfattigt - det vil sige skummet-, mini- og kærnemælk og lette surmælksprodukter. Nogle børn kan dog godt have brug for letmælk og letmælksprodukter frem mod 3 års alderen.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for denne form for brevkasse - den er helt fantastisk for en 1. gangs mor som mig, som altid er bekymret for om jeg nu gør tingene godt nok:-) Så et tak herfra.

Helle, mor til dreng på 1 år


Annonce