Annonce

Annonce

Brev:

Svært ved at sove lure om dagen


20. juli 2017

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Svært ved at sove lure om dagen

Kære Helen,

Vores søn Vilhelm har svært ved at sove lure om dagen. Han sover alt fra 10 min - 2½ timer om dagen fordelt på 2 lure. Han har svært ved at overgive sig til søvnen og vågner næsten altid ved at græde uanset om han er faldet i søvn ved at vi har gået rundt med ham eller han står stille og falder i søvn og uanset om det er i en barnevogn eller en klapvogn (vi har prøvet 2 klapvogne). Når Vilhelm vågner er han stadig træt og søvnig, men vi kan ikke få ham til at sove igen selvom vi venter 1, 2 eller 3 timer før vi prøver.

Vi har også prøvet at lægge Vilhelm til at sove i sin seng uden held. Nattesøvnen er ellers problemfri: efter putteritualet bliver han lagt ...


Annonce

... i seng i eget værelse og sover ca. 11 timer fra kl. 19-6.

Måltiderne er på ret faste tidspunkter, men ikke lurene, da det afhænger af Vilhelm's første lur. Den første lur ligger ca. kl. 8.30 og hvis han sover nogenlunde ligger den anden lur kl. 13.

Vi er bekymrede fordi han er tydeligt træt når han vågner og er ked af det og det ikke er lykkedes os at hjælpe ham til at sove tilstrækkeligt og det betyder han nogen gange er vågen 7-9 timer af gangen. Vi har endda konsulteret en sovecoach for at få nogle værktøj til at hjælpe Vilhelm.

Vi håber du kan foreslå hvad vi skal gøre for at få Vilhelm til at sove bedre lure om dagen.

Med venlig hilsen
Vilhelms far og mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omsorgsdage

Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.

Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.

Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.

Læs mere i Babylex

Apgar score

Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.

Jordemoderen har 5 ting hun ser på:

1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.

2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej

Så er Viggas mor på banen igen og sidder her med smil på læben og tænker over at du fik ret igen..... du har en fantastisk brevkasse og jeg ville være helt lost uden den :))

Tak for en dejlig brevkasse og undskyld jeg ikke kan gøre mine breve kortere :))

Med venlig hilsen
Viggas mor


Annonce