Svar: Flytning - 9 mdr.
Kære Bonnie
Man hører ofte at det vil være beskyttende for barnet at sove hos forældrene, når man flytter; men jeg er nu ikke sikker på at dette altid er den bedste løsning. Nogle gange er det bedre at barnet fra starten sover på eget værelse og det synes jeg faktisk at I skal forsøge, med den alder Mingus har og sådan som du beskriver ham.
Med hensyn til flaskestop, så burde han ikke have behov for mælk om natten. Han er stor nok til at kunne tage sit behov om dagen og derfor skal du naturligvis være opmærksom på at han får tilbudt nok mad og drikke i løbet af dagen, så du kan tage det roligt om natten og sige til dig selv at han i hvert fald ikke er sulten. Tørstig kan han dog godt være, men så kan du tilbyde ham noget vand, som du også selv er inde på.
Jeg synes det er vigtigt at du ikke gør det hele på en gang, altså at han ikke både skal vænnes fra flaske, flytte, starte i institution osv. på en gang. Aldersmæssigt er han jo igang med seperationsfasen, så han har behov for ekstra megen tryghed og du må i den situation være den sikre og faste base.
Du har en lille månedstid til at lære ham at sove videre uden flaske og det burde umiddelbart ...
... ikke tage så lang tid. Du skal dog finde noget andet beroligende end flasken, som så kan blive det nye genkendelige og tryghedsskabende for ham frem over, noget som han også kan bruge på sit nye værelse.
Når I flytter, så prøv at lade ham sove i eget værelse. Det er klart at der kan være nye lyde osv. som kan forstyrre ham, men hvis han kan sove i den samme seng som nu, så er sengen genkendelig og 'kun' rummet vil være anderledes. Jeg synes det er et forsøg værd. Går det så ikke, så må han jo ind til dig, men umiddelbart tænker jeg at det vil gå fint, sikkert mere end du tror.
Fordelen ved at sove i eget værelse er også at du måske ikke lader dig forstyrre helt så meget af hans små lyde, således at han faktisk vil være i stand til at falde i søvn igen, der hvor du ellers ville give ham vand.
Bliver han voldsomt ked af det skal han naturligvis trøstes og der kan sagtens komme en reaktion på at starte institution, flytte osv. som giver en urolig søvn i en periode. Her må du så trøste ham så godt som muligt.
Prøv dog ikke at tage sorgerne på forskud, ofte går det jo meget bedre end vi forældre forestiller os:o)
Rigtig meget held og lykke med det hele.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
6. oktober 2026 | Diverse | 18 mdr.
Hvordan passer jeg på mig selv som fuldtidsmor?
Kære Helen Jeg kunne godt tænke mig lidt generel sparring på, hvordan man...
3. september 2026 | Diverse | 2 år, 8 mdr.
Valg af børnehave - 2 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi skriver angående vores dejlige datter, som er 2 år og 8...
Viden om børn:
Vugge - vugning, bevægelse
At blive vugget, vippet og bevæget er med til at stimulere det lille barns vestibulærsans, også kaldet labyrintsans. Denne sans udvikles tidligt i graviditeten, og det ufødte barn får stimuleret denne sans, når moderen bevæger sig rundt. Når den gravide mor går omkring, så bliver barnet naturligt vugget og bevæget i livmoderen.
Det indre øre består af to dele: Balanceorganet og sneglen (Cochlea). Disse to dele kaldes med en fællesbetegnelse for labyrinten. Balanceorganet består...
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Jeg har nu i over 3 år været medlem af din hjemmeside og har ALTID påskønnet dine gode og fornuftige råd omkring mine to børn. Selvom du aldrig har mødt mine børn, har du altid rådgivet mig som om du hele tiden har været en del af deres liv......
Du er klart den bedste og ærligste sundhedsplejerske jeg nogenside har stiftet bekendtskab med, og jeg vil altid sætte pris på dine gode råd, som har gjort min hverdag bedre og mindre skræmmende.
Endnu engang tusind tak.








