Brev:
Hjælp til søvnproblematik

Hej Helen.
Jeg er ny her på siden, så jeg vil starte med at sige at jeg indtil nu har lært meget af at læse dine breve, samt dine bøger om søvn og mad, så tak for det :o)
Jeg vil lige give dig lidt info om os. Jeg er mor til den dejligste dreng på 10 måneder. William har siden han blev født været rigtig god til at sove, allerede fra han var 3 måneder sov han igennem, helt uden mad om natten.
Han har altid været nem at putte, blev bare lagt i sin seng, og faldt herefter selv i søvn uden problemer. Fra 5 måneder i tremmesengen på eget værelse, også uden problemer:o)
Da han var 7-8 måneder, begyndte det at gå lidt skævt med søvnen/putningen. Pludselig blev William meget ked af det når han skulle puttes, dette kunne tage op mod 2 timer, hvor han bare var rigtig ked af det. Jeg kan sidde der inde i 30 min. og han kan være rolig hos mig, men så snart han kommer ned i sengen, starter det forfra. Et par gange, har frustrationen været så stor, at jeg er kommet til at hæve stemmen (ikke råbe) men snakke i et bestemt toneleje, dette har jeg så dårlig samvittighed over, og sådan ønsker jeg virkelig ikke at være. Jeg ved jo at han i situationen også har det svært, men puha det kan være hårdt :o(
I denne periode vågnede han et utal af gange i løbet af natten, nogle gange flere gange i timen. Det resulterede i at jeg begyndte at tage ham ind i vores seng i løbet af natten, da jeg simpelthen ikke orkede at blive ved, og det hjalp hver gang, så snart vi var ude af hans værelse, var han glad igen. Hertil skal det siges, at jeg har et ønske om at han skal sove i egen seng på eget værelse.
Nu er han 10 måneder, og vi står stadig lidt i samme situation, jeg har den sidste uges tid taget "en kold tyrker" og nægtet at tage ham med ind i soveværelset, bare blevet ved med at være inde hos ham, og jeg syntes at der er ...
... lidt fremskridt. Når jeg putter ham, synger jeg elefantens vuggevise, og han får sin natflaske, jeg ligger ham herefter i sengen og bliver siddende i 5 minutter, men jeg føler ikke at han falder til ro når jeg sidder der, han bliver ved med at rejse sig i sengen, uanset hvor mange gange jeg lægger ham igen.
Når jeg så går ud af værelset og siger "godnat skat", så bryder han ud i et skrig, og græder herefter i 1-2 minutter, hvorefter han så falder i søvn.. Det virker jo ikke af meget 1-2 min. men jeg har SÅ dårlig samvittighed over at han skal være så ulykkelig lige inden han skal sove. Så hvad kan jeg gøre? :-/
Det samme forekommer om natten ved. 3 tiden, hvor han er lysvågen, og det eneste der kan skabe ro er endnu en flaske, og ligeledes græder han 1-2 minutter når jeg går, og falder herefter i søvn.. Jeg vil jo gerne droppe natflasken, da jeg ikke tror at det skyldes sult. Men jeg kan simpelthen ikke finde ud af hvordan?
Vores dagrutiner ser sådan ud (tiderne er ca.):
6-6:30 - vågner og står op
7 - Havregrød, vand af kop
8 - Formiddagslur i barnevognen 1-1,5 time
9:30 1/2 bolle med smør, evt. lidt bær, vand af kop
12 - 1 rugbrød med pålæg, fiskefrikadelle og grøntsager, vand af kop
13 - Middagslur i barnevognen, ca. en time, nogle gange mindre.
15 - 1/2 bolle, med ost eller en banan, lille glas letmælk af kop
17:30 - Familiens aftensmad, vand af kop
18 - bad
19-19:30 - flaske og godnat (han vil MAX. drikke 120 ml.)
22:30-23 - drømmemåltid, drikker her ca. 90 ml. af flasken
kl. ca. 3 - flaske (drikker ca. 50-90 ml.) har prøvet at "snyde" med vand i flasken, men så bliver han stiktosset.
Sikke nu en lang smøre jeg fik skrevet, håber at det har givet dig en ide om hvad vores problematik er, og ser frem til at høre om du har nogle gode råd til os :o)
Med venlig hilsen
Mor til William
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Sutteflaske
For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.
Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.
Sutteflaske-sutterne findes...
Arp
Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.
Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.
Evt. arp...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







