Annonce

Annonce

Brev:

Knap 6 måneder og vågner om natten


21. juni 2017

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Knap 6 måneder og vågner om natten

Hej Helen.

Nu må vi endnu engang spørge lidt til råds om vores datters søvn.

Hun er nu 5,5 måned. Har lært at falde i søvn i hendes tremmeseng ved siden af os og ammes i løbet af natten. Vi kalder det en god nat hvis hun "kun" har vågnet hver 2. time, spiser og sover videre.

Nogen nætter kan hun vågne hver time, dog ikke af sult. Vi har prøvet at hun ligger og sover sammen med os i vores seng, men det gør ingen forskel. Nogengange falder hun nemt i søvn igen når hun vågner, andre gange er det en større kamp.

Vi er begyndt at give hende mos/grød 2 gange dagligt. Til middag og til aften. Hun spiser ca. 1 dl og så ammes bagefter.

Dagsprogram:
7: Vågner, pusles, legetæppe, hygge mv.
9: Formiddagslur.
10.30: Vågen
11.30: Grød, ammes bagefter. Legetæppe, går tur med hunden i klapvogn, handler mv.
13.30: Middagslur.
15: Vågen og ammes. (Har se forrige to lure gået fint, så har hun de sidste dage ikke haft behov for enden lur og vi får hende aldrig til at falde i søvn selvom vi prøver)
17: Ammes.
18: Kartoffel/grønsagsmos, tilbydes amning bagefter.
18.30-19: Lunt bad, creme, babymassage, nattøj, hygge i sofaen, afslapning.
20: Puttes til ...


Annonce

... natten.
23.30 Vågen, ammes.
02: Vågen, ammes.
04: Vågen, ammes.
05.30: Vågen, ammes.
07: Vågen, ammes.
(Dette er en god dag) På de mindre gode dage sover hun ofte kun 30-40 min på dagslurene og kan ikke hjælpes videre. Her tager hun 3 lure i løbet af dagen.

På det sidste er hun begyndt at vågne om natten omkring ved 3 tiden. Hun er slet ikke til at få til at sove igen. Det kan til tider tage op til to timer at få hende til at sove, fordi vi til sidst ender med at tage hende op og vugger hende intet svøb i vores arme. Her falder hun i søvn stort set med det samme, men er svær at ligge igen, uden hun vågner. Hvad skal vi gøre? Hvorfor gør hun det?

Jeg er sikker på der ikke er noget galt. Hun får mad, efter noget tid en ren ble (så ikke det er en våd numse der forhindre hende), ikke ondt nogen steder osv. Det er simpelthen så frustrerende.

Har du nogen gode råd til hvad vi kan gøre? Jeg er SÅ træt. Har maks sovet 3 timer i et halvt år. Jeg er meget træt og dagen er meget lang nogen gange. Vi har prøvet med flaske(af mange omgange og typer), men hun vil ikke tage den- så far kan ikke tage over.

Tak for en god brevkasse!

Kærlig hilsen fra en træt familie.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Episiotomi - Epis

Episiotomi eller Epis er, når kvinder under en fødsel klippes i mellemkødet. Man klipper i det stykke, der er mellem skeden og endetarmsåbningen, og man gør det, for at barnet bedre kan komme ud.

Der findes to typer af Episiotomi:

1. Man kan klippe lodret ned fra skedeåbningen til endetarmen. Dette klip heler ofte let op, men det anvendes ikke så meget mere, da der er risiko for, at klippet udvider sig og bliver længere, når barnets hoved passerer forbi - og derved...

Læs mere i Babylex

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.

Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?

Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.

Tak for det!

Kærlig hilsen
Mor.


Annonce