Brev:
Modermælkserstatning og mælk generelt

Hej Helen
Mange tak for dit uddybende svar.
Pt. kommer vi 10 mme skefulde MME i hans havregrød om morgen og 10 skefulde i hans grøntsagsmos om aftenen, således at han samlet tilbydes 600 ml MME hver dag. Da han ikke spiser op, så får han ikke alle 600 ml. Derudover spiser han "kun" 4 gange dagligt, hvilket han altid har gjort.
Hans dag ser således ud med mad, vand og MME:
Morgen:
Havregrød lavet på vand og havregryn med smør og 10 skefulde MME og vand
Frokost i weekender (i hverdagene er han i vuggestue, hvor han får forskellige retter hver dag):
1 skive rugbrød med smøreost (reje -eller skinkeost) eller leverpostej, evt. 1 ostehaps samt vand
Eftermiddag i weekender (i hverdagene er han i vuggestue, hvor han får frugt og ...
... brød - han spiser dog kun brødet, og så får han et glas økologisk letmælk):
Vi prøver med forskellige frugtstykker, men det vil han ikke have, så han får ofte en eller to smoothies (á 90g hver) med frugt og evt. en 1-2 ostehaps samt vand
Er det egentlig ok, at han får mælk i vuggestuen? Umiddelbart lader han ikke til at have gener af det.
Aften:
Det kød som vi spiser, hvis han kan tygge det, ellers får han noget pålægs hamburgerryg, frikadelle eller kyllingefilet/kyllette samt en mos bestående af grøntsager og kartofler, hvori vi blander smør og 10 skefulde MME
Er det ok?
Vi har for nogen tid siden forsøgt at give ham MME på kop - både koldt og varmt, men det ville han ikke have - måske vi må prøve igen.
Mange hilsner
Suzie
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
Viden om børn:
Brystpumpe
En brystpumpe er en pumpe, som kan stimulere til mælkedannelse og som kan malke mælk ud af kvindens bryst.
Der findes både manuelle og elektriske brystpumper og hvilken type pumpe du bør vælge, afhænger helt af dit behov for udmalkning.
Den manuelle brystpumpe vil ofte være god, hvis man som kvinde ammer og kun en gang imellem - f.eks. i forbindelse med en enkelt tur i byen - har brug for at malke overskydende mælk ud. Det er altså en pumpe der fint kan bruges,...
Sushi til børn
Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:
- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.
- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.
- Børn under 3 år må højst spise 25...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen!
Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!
Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".
Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.
Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.
Venlig hilsen
Helt Utrolig Lettet




