Brev:
Godnat - 13 mdr.

Kære Helen
Jeg skriver i afmagt og stadig med en del håb. Min årsag er at min 13 mdr gamle dreng indenfor den sidste uge er begyndt ikke at ville sove om aftenen.
Lidt facts:
1. Vi er flyttet for 1,5 mdr siden og har i måned boet et helt 3. sted grundet vi ikke har vi færdige med huset. Vi bor nu i huset men stadig i en hel del flytterod, og ja måske også lidt (meget) stress over vi ikke har tiden til at ordne det - min mand især har en kort lunte for tiden, han er presset ( en af årsagerne er at han ikke sover) primært fordi vi gerne vil på plads så lillemanden får ro - ja et lille dilemma men med stor betydning.
2. Jeg har ikke kunne nedtrappe amning som ønsket for i det jeg skrev til dig ændrede han ALT hvad vi kender af de sædvanlige putteritualer og ja vil nu ikke sove.
3. Han er flyttet stue i vuggestuen for 2 uger siden, og der er kommet 5 nye børn og 2 nye pædagoger udover de 2 som han kender i forvejen.
4. Vi har ikke gardiner i vores hus endnu, der er derfor meget lyst, vi har dog købt en sengehimmel til ham så vi kan skærme ham fra lyset.
5. Lige præcis idag fik han konstateret skoldkopper
6. Jeg har læst din bog om søvn flittigt
Vores dag er således:
Vågner 06.00 og morgenmad 0630
Kl 08.00 går vi en lille omvej på vej over i vuggestue igennem parken, hvor han spiser en lille snack.
Så er han i ...
... vuggestue fra 0830 - 16/1630 og følger deres planer. Her tager han en lur fra kl 1130/12 og så 2-3 timer frem. I weekenderne sover han 1-2 timer max i dette tidsrum, nogle få gange skal han have en til lur om eftermiddagen.
Han hentes af far, som hygger med ham indtil der skal laves aftensmad klar til 1800.
Vi spiser til 1830 ca. Og herefter får han et bad. Vi prøvede at gøre det hveranden dag kun, men nu er vi tilbage med hver dag - er det at foretrække?
Kl. 19 får han læst godnathistorie og får lidt aftengrød ( vi læser det i vores seng) jeg ammer ham, og putter ham over i vores seng som også er i vores soverværelse.
Han sover pt. Så et kvarter og herefter er han vågen 1-3 timer frem.
I dette tidsrum går vi frem og tilbage hver 3. Minut og siger godnat skat, kan du ligge dig ned og sove og kysser ham og går ud. Hvis han græder sider vi derinde til han er i ro og ja så forfra.
Jeg tænker mange faktorer kan spille ind flytning, varme, lys, sygdom mm. Men er der der noget jeg overser?
Jeg ender også i disse lange træk at amme langt mere end jeg ønsker, men vil simpelthen ikke trappe ned nu hvor han viser tegn på at han slet ikke er på toppen.
En anden ting, hvornår er det bedst at de sover på eget værelse? Jeg har sådan en dyrisk ting at det er bedst vi sover sammen allesammen, men ved ikke om det er optimalt?
Håber du kan hjælpe Helen.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Indeklima
Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:
1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.
2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...
Episiotomi - Epis
Episiotomi eller Epis er, når kvinder under en fødsel klippes i mellemkødet. Man klipper i det stykke, der er mellem skeden og endetarmsåbningen, og man gør det, for at barnet bedre kan komme ud.
Der findes to typer af Episiotomi:
1. Man kan klippe lodret ned fra skedeåbningen til endetarmen. Dette klip heler ofte let op, men det anvendes ikke så meget mere, da der er risiko for, at klippet udvider sig og bliver længere, når barnets hoved passerer forbi - og derved...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".
Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.
Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.
Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.
Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)
Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)
God sommer









