Annonce

Annonce

Brev:

Semper smoothies og grøntsagsmos - baby 6 måneder


20. maj 2017

Alder:
6 mdr.

Semper smoothies og grøntsagsmos - baby 6 måneder

Kære Helen.

Tak for en skøn brevkasse med mange gode råd.

Vi har en dreng på 6 1/2 måned, som elsker smoothies fra Semper.

Vores program for dagen ser sådan her ud:

Tidlig morgen: amning og sove videre

8.00: havregrød med lidt Semper smoothie (frugt eller yoghurt) ved siden af. Vand af kop.

Amning

Formiddagslur

Cirka 11.00: meget lidt grøntsagsmos (altid blandet med MME så det ikke er for tykt) med vand af kop. Smoothie med frugt (Semper).

Amning

Middagslur

Amning

Cirka 16: frugt-smoothie og vand af kop

Amning

Eftermiddagslur

Cirka 18: Meget lidt grøntsagsmos (altid blandet med MME så det ikke er for tykt) med vand af kop. Smoothie med frugt.

I seng imellem 21 og 23.

Er det usundt for vores dreng at få smoothies fra Semper hver dag?? De er jo lette at give ham, og ...


Annonce

... der står at de ikke er tilsat sukker og at de indeholder 100 % frugt/yoghurt. Men er alligevel i tvivl om det er bedre at give ham noget andet? Dog er han gladest for disse smoothies, da han ikke kan spise andet end den konsistens. Og dette bringer mig det til andet spørgsmål:

På alle dine tidligere svar skriver du, at babyer på 6 måneder skal have rugbrødshapser hver dag og frugt i hånden. Vores dreng elsker at blive ammet og få grøntsagsmos (blandet op i MME så det ikke er for tykt). Prøver vi at give ham andet, for eksempel frugtstykker, kan han slet ikke synke det. Rugbrødshapser er han SLET ikke klar til.
Det er helt tydeligt at han slet ikke er klar til andre konsistenser. Er dette okay? Vi er meget bange for at han får maden galt i halsen, hvilket han også gør hvis vi giver ham andet end tynd mos eller smoothie.

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fordøjelse baby

Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.

Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.

Babyer, der både får brystmælk...

Læs mere i Babylex

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.

Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.

Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce