Annonce

Annonce

Brev:

Semper smoothies og grøntsagsmos - baby 6 måneder


20. maj 2017

Alder:
6 mdr.

Semper smoothies og grøntsagsmos - baby 6 måneder

Kære Helen.

Tak for en skøn brevkasse med mange gode råd.

Vi har en dreng på 6 1/2 måned, som elsker smoothies fra Semper.

Vores program for dagen ser sådan her ud:

Tidlig morgen: amning og sove videre

8.00: havregrød med lidt Semper smoothie (frugt eller yoghurt) ved siden af. Vand af kop.

Amning

Formiddagslur

Cirka 11.00: meget lidt grøntsagsmos (altid blandet med MME så det ikke er for tykt) med vand af kop. Smoothie med frugt (Semper).

Amning

Middagslur

Amning

Cirka 16: frugt-smoothie og vand af kop

Amning

Eftermiddagslur

Cirka 18: Meget lidt grøntsagsmos (altid blandet med MME så det ikke er for tykt) med vand af kop. Smoothie med frugt.

I seng imellem 21 og 23.

Er det usundt for vores dreng at få smoothies fra Semper hver dag?? De er jo lette at give ham, og ...


Annonce

... der står at de ikke er tilsat sukker og at de indeholder 100 % frugt/yoghurt. Men er alligevel i tvivl om det er bedre at give ham noget andet? Dog er han gladest for disse smoothies, da han ikke kan spise andet end den konsistens. Og dette bringer mig det til andet spørgsmål:

På alle dine tidligere svar skriver du, at babyer på 6 måneder skal have rugbrødshapser hver dag og frugt i hånden. Vores dreng elsker at blive ammet og få grøntsagsmos (blandet op i MME så det ikke er for tykt). Prøver vi at give ham andet, for eksempel frugtstykker, kan han slet ikke synke det. Rugbrødshapser er han SLET ikke klar til.
Det er helt tydeligt at han slet ikke er klar til andre konsistenser. Er dette okay? Vi er meget bange for at han får maden galt i halsen, hvilket han også gør hvis vi giver ham andet end tynd mos eller smoothie.

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Uld til børn

En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.

Uld har mange fordele:

- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.

- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...

Læs mere i Babylex

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Som saedvanligt: Tusind tak for dine dejlige raad og brugbare viden! Det er fantastisk at have dig

Mange hilsner
Camilla


Annonce