Annonce

Annonce

Svar: Vægt pige 14 mdr


7. april 2005

Alder:
14 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære "bekymrede mor"

For det første er jeg ret sikker på at du hverken er pylret eller specielt nærtagende; men det er simpelthen utroligt hvad forskellige (og ofte fremmede og helt tilfældigt mødte) mennesker kan finde på at kommentere omkring børn. Det er som om at mange slet ikke tænker over at det kan virke ret sårende.

Det er da rigtigt at din datter ikke hører til de største, men det er der jo også umiddelbart en grund til, for hun har jo været temmelig uheldig mht til at være syg. Er der ikke et gammelt ordsprog der lyder: "hellere lille og vågen...." og er det ikke det din datter er?!

Du beskriver at hun nu er begyndt at tage lidt på igen, hvilket jo er rigtig fint. Det er en alder, hvor det er svært at gøre det meget anderledes end du allerede gør. Din datter vokser ikke så meget mere og hendes appetit er ikke så stor. Samtidig bliver hun mere og mere selektiv i forhold til valg af fødeemner.

Det gode for mig at se er at du er opmærksom på at skaffe hende energi nok. Det gør du igennem ekstra fedtstof, men også ved at tilbyde hende små og mange måltider. Det er derfor vigtigt at du er opmærksom på at energitætte det enkelte måltid via fedtstof, men også fokuserer på at det er i orden at hun kun spiser lidt, bare hun gør det tit.

Planen for dagen ser umiddelbart fin ud, jeg vil dog foreslå dig at du prøver at ...


Annonce

... indføre lidt flere små mellemmåltider. Mit forslag til en dagsplan lyder således:

Morgen: øllebrød som nu
Formiddag: ½ bolle, som du selv kan bage uden brug af mælk og så bruge mælkefri margarine til at smøre på, eller give hende lidt marmelade på
Middag: 2-3 skiver rugbrød (levebrød) + tilbehør af lidt grønt, som kan være ærter, majs, advokado mv.
Eftermiddag: 1 bolle eller 1 banan + frugt
Sen eftermiddag: Evt. et lille fad med lidt grønt som til frokost.
Aften: 2-3 kartofler med kød og grønsager
Aftenhygge: Frugt


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Jeg går ud fra at du i samråd med lægen er blevet enige om at bibeholde den mælkefri diæt og at I har klare aftaler og planer omkring dette. Jeg vil dog lige skrive at det jo ofte er sådan at man netop, når barnet er fyldt et år, prøver at provokere barnet med komælk. Dette foregår dog oftest under hospitalets regi og er normalt ikke noget man skal forsøge selv. Men det handler om at finde ud af hvorvidt barnet fortsat ikke tåler mælkeprodukter og diæten derfor skal bibeholdes, eller om barnet stille og roligt kan vænnes til lidt. Det vil jo trods alt gøre tilværelsen lidt nemmere for jer begge:o)

Til sidst vil jeg lige sige at det jo i øvrigt lyder som om din datter udvikler sig som hun skal og lyder til at trives nu. Hold fast i det og tro på det du selv ser, når du kigger på hende:o)

Fortsat held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex

Amning

Sundhedsstyrelsen anbefaler at børn ammes sålænge som muligt. Helst fuldt ud til de er 6 måneder gamle og delvist frem til 12 måneders alderen eller længere, hvis mor og barn ønsker det.

Brystmælk er nøje afstemt til barnets forskellige behov og modermælk indeholder vigtige antistoffer, som beskytter det lille barn mod infektioner. Det tager tid at etablere en amning, for de fleste tager det ca. tre uger, men der kan gå op til 6 uger før mælkemængden har afstemt sig efter barnets...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce