Annonce

Annonce

Svar: At falde i søvn uden gråd


2. maj 2017

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære J

Tak for dit brev og fine beskrivelse af jeres datter :) Og dejligt at høre, at far skal overtage barselsorloven lige om lidt, - det er guld værd for dem begge to!

Der sker udviklingsmæssigt meget med A lige nu. Hun gennemgår et stort udviklingsspring både motoriske og mentalt (separationsfasen), og mange børn vil i denne periode protestere mod søvnen. Hun vil mærke, at det er sovetid, fornemmer fint, at det er det, du vil have hende til - men hun vil ikke sove. Hun vil hellere følge med, opleve verden, lade sig fylde op med indtryk osv. og tiden skal ikke soves væk. Derfor protesterer hun.

Nogle gange kan det hjælpe at putte en lille smule senere, fordi du derved er mere sikker på, at hun så er parat, når hun puttes. I løbet af dagen vil det også være en rigtig god idé, hvis du kan lade hende sidde op i barnevognen, når I triller af sted. Det er dejligt for hende at sidde, kikke på verden, snakke med dig om ting, I triller forbi. Hun må gerne få en rosinbolle, lidt frugt eller lignende i hånden, som hun kan sidde og sutte på og pille i - det kan virke næsten meditativt at sidde og gumle på noget. Og du skal ikke lægge hende ned, før hun tydeligt er parat til at sove. Det er vigtigt, at du anerkender hendes lyst til at sidde og følge med. Læg mærke til tiden, se på klokken, når hun falder i søvn, det kan give dig en idé om, hvornår hun reelt er parat til at blive puttet.

Det betyder, at I skal skifte soveposen ud med en lille jakke, så hun kan sidde op i sin vogn og følge med - og ikke puttes, lægges ned og derfor protesterer.. så nogle lidt nye rutiner kan være nødvendige her :)

Om aftenen kan det nogle gange hjælpe at give flasken i sengen, hvor I ønsker, at hun skal falde i søvn. Det kan også være en god idé at lade putteritualet foregå på værelset og ikke i stuen. Det at skulle gå i seng og skulle overgive sig til søvnen betyder adskillelse fra forældrene, og det er naturligt svært for små børn - især for jeres datter lige nu, fordi hun er i separationsfasen. Hvis I giver flaske i stuen og derefter går til værelset, så er der en risiko for, at hun oplever det at skulle i seng som noget ubehageligt. I forlader jo det hyggelige, det rare for at komme i seng og signalerer derved, at nu slutter det dejlige og i stedet starter "den forfærdelige" separation.

Det samme sker hvis hun falder til ro i din favn og derefter gives til far.. så skal hun igen falde til ro og oplever, ...


Annonce

... at du går fra hende - det kan være forklaringen på, at det er svært for far at putte. Det er ikke fordi far gør noget forkert. Det handler om, at selve skiftet forvirrer hende unødigt. Det er skiftet fra mor til far eller skiftet fra favn og ned i sengen, som gør hende ked af det. Og her er det at flasken så kommer ind. Hvis I putter hende i sengen og giver hende flasken imens hun ligger i sin seng, så oplever hun ikke skiftet fra favn, men oplever at få lov til at falde til ro, hvor hun ligger. I bør elevere hendes hovedgærde lidt, så hun ikke ligger helt fladt, og du skal naturligvis stadig være der, berolige hende med dine hænder, nærhed osv. Det vil også være rigtig godt, hvis I kan nå dertil, hvor hun slipper flasken, smiler til dig og triller om på siden og sover.

At vænne hende til at falde i søvn i egen seng er også en god idé i forhold til også at få hende videre i søvnen omkring midnat. Det lyder som om, at hun falder i søvn tæt med dig, selvom hun ligger i sin sovepose, så er du tæt ved hende - og derfor søger hun dig naturligt om natten. Du må lige nu gerne give hende den tryghed og nærhed, men prøv om du også sen aften, kan berolige og betrygge og få hende tilbage i egen seng igen. Gerne efter hun har fået flaske, eller også her give flasken i sengen, så hun igen hjælpes til at sove videre, hvor hun ligger.

Også om aftenen skal I overveje, om hun skal ud af soveposen. Separationsfasen gør naturligt, at hun har en stor motorisk uro og rastløshed i kroppen. Det er svært for hende at finde fysisk ro. Og nogle gange er det derfor super godt med soveposen, fordi den hjælper hende til at slappe af og finde roen, men andre gange irriterer den og frustrerer den, fordi den hindrer hende i at skifte stilling - og hun kan godt have behov for at tumle lidt rundt, før hun kan sove. I skal derfor overveje, hvad der vil være bedst for hende lige nu, hvad der vil give hende størst ro :)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Så er det naturligvis også vigtigt, at hun får mad nok hele dagen igennem. Det er meget fint med to flasker i døgnet nu, og jeg vil foreslå jer, at de ligger aften og sen aften, fordi det lyder som om, at det vil hjælpe jer til bedre søvn og bedre nætter :)

Men hun skal om dagen have mange små måltider og mættes godt, fordi det naturligt også vil sikre, at hun så sover en bedre nattesøvn og ikke vågner for mange gange.

Jeg håber, at I kan bruge disse tanker lidt videre - rigtig meget held og lykke fortsat:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid yderst brugbare svar. Det er en fantastisk service at kunne skrive til dig og få din kyndige vejledning igen og igen.

- Tak fra tvillingernes mor


Annonce