Annonce

Annonce

Brev:

11 mdr. og madspring


7. april 2017

Alder:
11 mdr.

11 mdr. og madspring

Kære Helen

Mit spørgsmål kredser lidt om det samme jeg tidligere har henvendt mig omkring nemlig mad og søvn:)

Sidste uge var forfærdelig med to tænder i overmunden der brød ud som betød dårlig søvn, gråd og et helt andet barn end vi er vant til.
Det er heldigvis ovre og vi er nu tilbage til normalen med en glad aktiv dreng og ok nætter - men det er vi så alligevel ikke helt:)

For vi oplever nu igen at han reelt efterspørger 2 flasker om natten, vi begyndte start/mid Januar at fjerne den ene flaske og det holdt godt i en længere periode selvfølgelig med enkelte nætter hvor han havde behov for 2.

Jeg har hele tiden ment jeg har kunne se en sammenhæng ml. hans indtag om dagen og hans behov om natten men det kan jeg ikke længere.
Og han har aldrig været knyttet til flasken, snarere tværtimod så har også svært ved at se at det er tryghed for ham.

Det føles lidt som da han var helt lille at han er i et mad-spring - kan de det, når de er så store?

Nat 1 - godt med flaske kl. 01.00 og sov til ca. 6

Dag 1:
havregrød med banan - kun en lille portion
Formiddagsbrød mm. i vuggestuen
Frokost - pasta bolo i vuggestuen ville kun spise pastaen
eftermiddagsbrød i vuggestuen
hentet kl. 14.30 - lidt smoothie i klapvognen
sov
16.15 - flaske ca. 100 ml.
17.45 aftensmad grøntsagsgrød god portion, kunne godt have spist mere men ville ikke smage noget af vores
Bad
19.30 putte ...


Annonce

... flaske ca. 100-120 ml.

Nat 2 - flaske kl. 23 og flaske kl. 2.30 vågnede kl. ca. 6 og sov i fars arme til kl. 7

Dag 2:
Havregrød med banan - stor portion plus ostehaps
Formiddagsbrød mm. i vuggestuen
Frokost - fiskeret, spist rigtig godt
eftermiddagsbrød i vuggestuen
Hentet kl. 14.50
Sov
16.15 - grød smoothie plus ostehaps plus vindruer (blev sur hver gang der ikke var mere) (droppede eftermiddagsflasken)
17.45 aftensmad grøntsagsmos lille portion smagte på lidt kogte grøntsager men spyttede ud
Bad
19.30 putteflaske ca. 100-120 ml.

Nat 3 - flaske kl. 23 og kl. 3 vågnede kl. 7

Vi har i en periode også kørt med aftengrød men vi har virkelig svært ved at passe det ind hvis vi skal nå at lave mad og sidde og spise sammen? så det ikke bliver 3 måltider på 1.5 time.

I nat prøvede jeg at tage kampen kl. 3 - jeg vuggede ham, tilbød vand af kop, dyppede sutten i vandet, prøvede lidt vand i en sutteflaske - intet hjalp han var lys vågen og græd.
gav op og gav ham en flaske og han slugte ca. 180 ml.

I og med mad altid har været en ting har jeg stadig svært ved at nægte ham mad når han jo så tydeligvis er meget sulten. alt over 150 ml. er meget for os:)

Jeg starter arb. efter påske så vi skal ind i en god rytme - hvad gør vi?
håber virkelig du kan hjælpe, så både hans far og jeg kan hjælpes ad her over påsken og få ham vendt ind i en god rytme.

Mange hilsner
Josephine

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Astma

Børn med astma trækker ikke vejret på samme måde som vi andre. Når man har astma, så snører luftvejene sig sammen, passagen for luft ind og ud af lungerne bliver mindre og barnet har derfor svært ved at trække vejret.

Astma er det man kan kalde for en lungesygdom og børn med astma vil ofte have anfald, hvor de tydeligt har problemer med vejrtrækningen. Under et astmaanfald vil barnet få en hvæsende, pibende vejrtrækning, kvælningsfornemmelse, vedvarende hoste og nogle gange også...

Læs mere i Babylex

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

det er vist på tide at jeg skriver og siger tusind, tusind tak for alle dine råd og vejledninger! Det er jo super dejligt at have en som dig at henvende sig til med alle de spørgsmål der kommer op i forbindelse med at være forældre. Det har været en fantastisk stor hjælp at læse dine svar, ikke kun til mig, men også til andre forældre.

Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skulle have gjort uden din brevkasse – bare muligheden for at kunne stille de 'dumme' spørgsmål, er utrolig beroligende, for ikke at nævne at se at der er andre der ude som pusler med de samme problemer som jeg gør.

Så tusind tak for din hjælp!

Bedste hilsner
Mor til pige på 5 måneder


Annonce