Annonce

Annonce

Brev:

Svært at putte - 9 mdr.


24. marts 2017

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Svært at putte - 9 mdr.

Hej Helen.

Tak for din hjælp indtil nu.

Vores søn er nu 9 måneder og 1 uge. Vi har en fin dagsrytme fra din bog om kost vi følger måned til måned, som han passer helt ind i. Vi vækker ham 7.30 hvis ikke han er vågen. Han sover igennem hele natten uden mad og uden at vågne, og har gjort det siden han var 6 mdr. Han spiser godt idagtimerne, og er glad og sund og rask. Jeg ammer stadig eftermiddag og aften når jeg er hjemme.

Han har været meget langsom til at bevæge sig - nok mest grundet sin vægt på knap 12 kg, men indenfor de sidste 14 dage er der sket en enorm udvikling. Fra at ligge stille kan han nu mave sig rundt og kommer relativ hurtig fremad. Han griner og man kan se han er rigtig glad for han nu kan en masse. Nu vil han fx ikke altid sidde og få læst bøger mere, men leger istedet meget mere på gulvet og udforsker huset.

De sidste 14 dage har vi haft svært ved at putte ham. Han tumler også rundt inde i sengen, vender sig fra ryg til mave og kigger ud igennem tremmerne.

Indtil nu har han fået et sutteflaske i sengen, og så er han faldet i søvn. Det har været helt stabilt i 2 mdr.

-Vi er i tvivl om aften og putte ritual og ønsker råd hertil.

Vi gør følgende:
18.00 Aftensmad med familien
18.30 Nattøj på, og bad hver 2 eller 3 dag.
19.00 Får læst bøger højt, leger lidt. Bliver ammet.
19.30 Børster tænder (han har 2). Ser drømmehaven på Ipad
20.00 Får sutteflaske i tremmesengen (210ml), synger godnatsang.

-Der står i din bog om kost til 9 ...


Annonce

... mdr, at det er en god ide at begynde natgrød. Det har vi gjort de fleste aftener kl. 19 før vi har læst bøger højt. Men vi synes ummiddelbart det er meget med aftensmad, godnatgrød, amning og sutteflaske.. Er det normalt de skal have så meget?

Som sagt har vores søn de sidste 14 dage ikke faldet i søvn. Han roder rundt i sengen i 1,5 time.. En dag faldt han i søvn som normalt, men vågnede efter 45 min og var vågen i 2-3 timer.

-Vi har nogle dage lavet en ekstra sutteflaske med 100ml og så er han faldet i søvn på den.

-Nogle dage har jeg ammet ham lidt, men det er som om han ikke kan få ro i kroppen, han spiser lidt, så vender han sig om på maven og kigge rundt og prøver at mave sig væk fra mig. Han har også bidt mig i brystvorten flere gange.

-I går lagde vi ham så i slyngevuggen, og han sov meget hurtig efter han kom derop i.

Vi synes dog lidt det er et skråplan både med ekstra sutteflaske og slyngevugge. Men det er bare trættende når ikke han vil sove. Vi arbejder begge igen. Min mor bor hos os og passer vores søn i dagtimerne indtil vi får institution. (Vi bor ikke i DK, så hun er flyttet op til os i 2 mdr for at hjælpe). Hun har nu boet hos os i 14 dage, og det er gået rigtig fint, vores søn har accepteret hende hurtig, så jeg tror ikke det har nogen betydning på de urolige aftener at der er kommet en ny person ind i hans liv.

Hvad tænker du er årsagen til han har svært ved at falde til ro, og er der noget vi kan gøre anderledes?

Mange hilsner herfra.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.

Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?

Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.

Tak for det!

Kærlig hilsen
Mor.


Annonce