Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke ligge på maven - 8 mdr.


16. marts 2017

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Vil ikke ligge på maven - 8 mdr.

Kære Helen

Vores dreng er lige blevet 8 mdr. Han er en rigtig tilpas dreng som er meget nem.

Han sover formiddagslur og eftermiddagslur og kommer i seng ca. Kl. 20 om aftenen og sover så til 6-7 tiden. Han bliver ammet 3-4 gange i døgnet. Han bliver ammet når han vågner om morgenen og får havregrød til morgenmad. Han har fået øllebrød til frokost og nu er vi ved, at prøve med lidt rugbrød. Til aftens får han kartofler, kød, fisk og forskellige slags moset grøntsager. Han nyder en køretur i barnevogn hvor han siddet op og nyder sit legetøj.

Han har siddet uden støtte længe og tager selv fra hvis han er ved at vælte. Han kan også række sig fremad efter legetøj og rette ryggen igen. Han kan altså sidde og så kan han rulle rundt. Det med at rulle rundt er dog ikke hans ...


Annonce

... store favorit. Problemet er, at han bare ikke vil ligge på maven. Jeg prøver og prøver. Han gider max 10 minutter. Jeg prøver med legetøj og jeg ligger mig selv på maven, men han bliver virkelig ked af det.

Han vil heller ikke ligge på ryggen men op og sidde kun. Jeg tænker også det er derfor han ikke kan kravle. Han kan heller ikke selv sætte sig op eller rejse sig op ad ting endnu. Vores datter var helt vild med at ligge på maven og hun var meget hurtig motorisk. Hvis han ligger på maven, så triller han gerne om på ryggen.

Jeg tænker om du har en idé til hvordan det kan blive bedre? Eller om jeg måske kan styrke ham på en måde? Hvis jeg holder ved ham støtter han fint på benene. Han virker bare ikke stærk nok til at komme op i kravlestilling.

Med venlig hilsen
Line

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Krydderurter

På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.

"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...

Læs mere i Babylex

Body Mass Index - BMI

Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).

Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.

Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.

En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.

Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!

Venlig Hilsen Mira

P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!


Annonce