Annonce

Annonce

Brev:

SOS: Putning og søvn


8. marts 2017

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

SOS: Putning og søvn

Hej Helen.

Så blev det min tur til at sende et brev angående putning. Vi har en skøn lille dreng på 26 måneder, som ikke kan finde ud af at falde i søvn af sig selv. Det har han eller kunnet i perioder, men ligenu kan det slet ikke lade sig gøre.

Det startede igen for ca 2 måneder siden, hvor han begyndte at blive bange for alt muligt, så når vi puttede ham blev han bange for hunden i vinduet, uglen, ræven osv. Vi har prøvet med at sige at vi passer på ham, og at der ikke er noget at være bange for. Hvis vi så gik, græd han næsten panisk, at det kunne mit moderhjerte ikke holde til.
Jeg endte med at tage en madras og ligge mig ved siden af hans seng inde på hans værelse. Det er sådan vi har gjort i flere perioder, og far og mor har nærmest ikke sovet sammen de sidste to år. Hvis jeg så meget som bevæger min lilletå, sætter han sig op og siger mor putte, eller bliver ked af det.

Min Kæreste har haft meget svært ved at sove for vores dreng, så vi har derfor ikke den mulighed bare at rykke ham ind i soveværelset. Vi har også haft et meget presset år 2016, da min kæreste har fået en svær depression, jeg selv har været syg i en kortere og derfor måtte droppe nogen studier, og er derved blevet ledig. Min kæreste har derfor brug for meget ro og har ikke meget energi til vores søn. Derfor tager jeg over og har ansvaret for stort set alt.

Vores hverdag har ikke nogen naturlig struktur, men vi har forsøgt at lave en, så godt som vi har kunnet.

Imellem 6.00-7.45 vågner vores dreng.
Imellem 11.30-12.15 falder han i søvn til middagslur, og sover imllem 1 ½ -2 timer, nogen ...


Annonce

... gange mindre.
Vores eftermiddag
15.30 bliver han hentet fra vuggestuen
16.15 slapper han af med ramasjang i ca. 20-30 minutter, nogen gange mere, hvis vi er helt udkørte, herefter leger vi, eller også hjælper han til med noget praktisk
17.30 spiser vi aftensmad
Herefter laver vi rolige aktiviteter.
19.00 – 19.30 Nattøj, tandbørstning, godnathistorie og tre sange i den samme rækkefølge.
20.15.sover han

Han vågner flere gange både om aftenen og om natten, 2 gange inden kl 23.00, hvor vi går i seng og så et par gange over natten, problemet er bare, at nu tager han også rigtig lang tid om at falde i søvn der, så kan jeg faktisk sidde og bruge hele min aften inde på hans værelse, hvor jeg skal forsøge at lade mig selv op.

De sidste par dage har vi forsøgt igen, at få ham til at falde i søvn, og den første dag tog det omkring tre timer, og det var der ingen som blev glade af, først havde far forsøgt, jeg kom hjem senere og prøvede så med at gå ind og ud af hans værelse og sige, at jeg nok skulle komme ind igen. Dagen efter orkede vi det kun i ti minutter, hvor han græd og græd, jeg havde ellers stillet mig foran han dør, så han kunne høre mig, og jeg kunne stille hovedet ind med det samme, selv når jeg var inde hos ham græd han videre.

Jeg må ærligt indrømme jeg er ved at være noget modløs, og jeg har svært ved at tro at det kan lykkedes, (især fordi vi altid har haft problemer med både søvn og putning), og så bliver det jo selvfølgelig også svært at få overbevidst ham om, at det kan han godt.

Jeg håber virkelig, at du kan hjælpe os.

Med venlig hilsen
en frustreret mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex

Feberkrampe

Det lille barn evne til at kunne regulere sin temperatur er umoden. Det betyder, at nogle børn får krampe i forbindelse med, at de får feber. Temperaturen kan stige pludseligt, og når temperaturen stiger for hurtigt, kan temperaturreguleringscenteret i hjernen ikke følge med, og kramperne opstår.

Feberkramper opstår hos 2-5% af børn mellem 6 måneder og 5 år, og det er den hyppigste årsag til kramper hos børn. Feberkrampe er delvist arveligt, så end forældre eller søskende har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.

Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!

Venlig Hilsen Mira

P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!


Annonce