Brev:
7 måneder og tidlig rytme
Hej igen.
Tusind tak for dit uddybende svar.
Tænkte jeg lige ville skrive Hvordan vores rytme ser ud da jeg ikke kan få ham til at sove videre omkring kl.5/6.
Vågner Ca. 5.30 og får flaske i i sengen. Prøver at få ham til at sove videre uden held.
Kl. 7.30 får han enten havregrød, hirsegrød eller øllebrød. Lavet på mme.
Og med frugtmos til.
Puttes igen kl. 8 da han sjældent kan Være vågen meget mere end 2-2,5 time.
Vågner kl. Ca 10 og får tilbudt flaske, men vil sjældent have.
Herefter leges, pusles og hygges der.
Kl. 11 får han kartoffelmos med kød el. Fisk. Frugtmos og rugbrødstænger, avocado, melon får han at sidde med efterfølgende. Og tilbudt flaske.
Puttes til middag Ca. 12.30. ...
... Vågner igen alt ml. 15.00 og 16.
Får tilbudt flaske som han tager omkring 150 ml. Af.
Kl. 17.30 får han igen mos af div. Grøntsager eller købe aftengrød og med frugtmos til dessert.
Kl. 18.30-19 tilbudt flaske hvor han spiser Ca 180 ml.
Han vil ikke, eller kan ikke få ham til at powernappe sidst eftermiddag så han er godt træt omkring kl 19.
Skal jeg bare give flasken mens han sover? Han har i en periode på Ca. 1 måned nu Været meget uinteresseret i flasken. Så kommer mme i alt det jeg kan af hans.
Og får vand vand af kop efter hvert måltid.
Han vejer Ca. 10 kg og omkring 74 lang.
og hvordan kan jeg bedst få ham til at sove videre efter flasken om morgen kl. Ca 6??
Med venlig hilsen
Rikke
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Fladt baghoved
Da små børns kranieknogler er bløde og ikke helt sammenvoksede, kan de tage facon efter, hvordan barnet lejres. Det kan give barnet en flad eller skæv hovedfacon, - dette kaldes lejringsbetinget skævhed af kraniet.
Sundhedsstyrelsen anbefaler, at børn altid lejres på ryggen, når de skal sove, fordi dette mindsker risikoen for vuggedød. Du skal være opmærksom på, at barnet ikke ligger med hovedet til den samme side, hver gang det sover, da dette kan medføre, at barnet får en skæv...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.
Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?
Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.
Tak for det!
Kærlig hilsen
Mor.