Annonce

Annonce

Brev:

Barn vil ikke spise


22. februar 2017

Alder:
20 mdr.

Barn vil ikke spise

Kære Helen,

Jeg skriver, da min datter på 20 måneder spiser meget begrænset. Hun vil i stedet rigtig gerne ammes.

Jeg vil gerne starte med at slå fast, at jeg ikke ønsker at fastholde hende i amningen og er helt med på, at jeg ved ikke at sige nej, kan være med til fastholde hende i det alligevel. Grunden til, at jeg har svært ved at sige endeligt stop for amningen er, at jeg faktisk aldrig har set hende spise sig mæt, eller spise store mængder af noget som helst. Det har de heller ikke i vuggestuen. Jeg har et par gange været væk i 3 dage ad gangen, hvor hun ikke øger sit madindtag, og ligeledes spiser hun kun småt i vuggestuen.

Hun er altid blevet tilbudt det samme mad som min mand og jeg spiser til måltiderne, selvfølgelig tilpasset hendes alder og færdigheder. Hun vil rigtig gerne udforske maden, smage lidt med tungen, spytte det ud, tage et nyt stykke og smage igen, men har aldrig spist svarende til et måltid. Hun mister hurtigt interessen selvom vi prøver at inddrage hende i vores mad som fx "prøv og hør hvor guleroden knaser i min mund" siger mmm, lader hende deltage i madlavning (røre i gryden eller noget i). Hendes aftensmad kunne være 8 pastaskruer, og en kvart frikadelle. Frokost: slikke smør/pålæg af rugbrøddet, spise et kvart æble og en figenstang, spise lidt lyst brød. Morgenmad: 2 små bananpandekager eller 120ml hjemmelavet smoothie, nogle gange ingenting.

Hun spiser æble eller pære til formiddag i vuggestuen, rører ikke sin eftermiddagsmad derhenne. Nogle gange kan jeg være heldig at fodre hende med madpakken på vej hjem fra vuggestue, de fleste gange smider hun det bare på jorden. Hun bliver også tilbudt vand før vi går fra vuggestuen, her er hun altid tørstig.

Hun efterspørger ...


Annonce

... amning med det samme vi kommer ind ad døren derhjemme,hvor hun virker sulten, men ikke vil spise noget, hvis min mand fx henter. Herefter får hun mælk før hun bliver puttet (kl 19). og når hun vågner om natten, hvilket nogle gange er 3 gange på en nat, andre gang kun 1. Hun bliver også ammet om morgenen, når vi står op.

Jeg ved godt at hun selvfølgelig spiser sig mæt i mælk, men jeg tror aldrig hun har lært at forbinde mad med noget man kan blive mæt af. Derfor er mit spørgsmål, hvor "hårdt" et cut skal vi lave med amning? Jeg har svært ved at se, at hun ved et trylleslag begynder at forbinde mad med mæthed, men hun skal jo lære det. Jeg vil rigtig gerne ændre det! Jeg synes faktisk det er synd for hende, for hun går jo rundt og er sulten i løbet af dagen.

Hun vil ikke spise grød af nogen art, hverken hjemmelavet eller købt. Hun vil heller ikke spise rugbrød og kun i begrænset omfang boller, franskbrød. Hun spiser i begrænset omfang bananpandekager eller vafler. Hun er vild med figenstænger, rosiner, smør og æbler. Vil ikke have banan, kartofler, gulerødder. Lige nu har vi størst held med smoothies som vi selv laver (så energitætte som muligt med sødmælk, banan, bær, avokado, olie) og putter i en squeez pose og i begrænset omfang pastaskruer, ost, pølse skåret i små stykker og frikadeller.

Vi har prøvet at rykke aftensmåltidet til kl 17, så hun ikke når at blive for træt til at spise. Hendes mad kommer på en ensfarvet tallerken lagt i små bunker så det ikke blandes sammen. Hun kommer først op til bordet når hendes mad er helt klar og afkølet så hun ikke skal sidde og vente. Hendes madkasse er rumopdelt. Foruden amning får hun en smoothie før puttetid (smoothie først).

Jeg glæder mig til at høre dit svar.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.

Lav og høj arousal?

Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.

Fra enebarn til søskende

Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...

Læs hele brevet og Helens svar


30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.

Pottetræning - 21 måneder

Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.

Pottetræning - 19 mdr.

Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Cykelstol

De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.

Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.

Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.

Læs mere i Babylex

Madras til barneseng

Der findes mange slags madrasser på markedet, og når du skal vælge en madras til dit barns seng, så vil anbefalingen ofte være, at du vælger en skummadras, en latexmadras eller alternativt en madras i et naturmateriale. Vælger du en skummadras (polyurethanskum), skal den være mindst 5 cm tyk og helst med betræk, der kan tages af og vaskes.

Det anbefales, at dit barn ligger på et fast underlag, fordi det giver barnet mulighed for at bruge og udvikle sine muskler. Samtidig sikrer...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.

Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)

Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!

Hilsen mor til Elias, 4 måneder.


Annonce