Brev:
Mælkeprodukter til 11mdr gammel

Kære Helen,
Tak for dine gode råd. Vi vil gerne vide hvor meget komælk vores 11 mdr gamle søn må få. Han spiser utroligt lidt stadig, selvom jeg næsten er nede på de tre amninger du anbefalede.
Der er dog nogle ting han er ret glad for. Rugbrød med pate, pasta og ris uden noget, jordbærsmoothie og forleden prøvede jeg at give ham en jordbæryoghurt fordi han er helt vild med at spise at de der poser, hvor de selv kan suge maden ud af en tut.
Han gik endnu mere amok end med jordbærsmoothien og kværnede en hel pose (90g). Vi måtte ikke engang hjælpe ham med at holde den.
Vi har dog ikke lyst til at give ham meget af den slags, da der er 12g sukker i den pose og det er komælksyoghurt MME-yoghurt. Derudover er vi heller ikke så vilde med at han får for meget smag for slik-agtige ting -den smager fuldstændig af jordbæris:)
På den ...
... anden side er det bare så fedt at se ham spise mere end 10g. Jeg prøvede i dag at trykke over halvdelen ud og hælde havregrød og senere hjemmelavet frugtsmoothie ned i blandet med yoghurten.
Han spiser ikke lige så meget som han gjorde i går, da han fik den rent, men en tredjedel til en halv pose er der røget ned de to gange i dag.
Hvor meget må ham få af den slags yoghurt ugentligt?
Han vil slet ikke spise noget med ske. Meget få gange har spiser han et par små skefulde at forskellige ting. Men slet ikke dagligt.
Hvert måltid tilbyder vi ham alligevel noget med ske og noget han selv kan sidde med. Grøntsager, mør oksekød, kylling, omelet, rodfrugt æggepandekager, kokospandekager, grøntsagssupper og cremer og osv. Altid noget vi også selv sidder og spiser med ham og som har smag.
På forhånd tak.
Bedste hilsner,
os fra Spanien.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
Viden om børn:
Sove inde
Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.
Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.
Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...
Graviditet
Det første tegn på, at du er gravid, er normalt udebleven menstruation, eller at du bløder meget lidt. Derudover kan du få kvalme - især om morgenen. Dine bryster kan vokse og blive ømme. Du kan også opleve at være ekstra træt.
Har du mistanke om, at du er gravid, så er det en god idé at tage en graviditetstest. Du bør også altid kontakte din læge, for at aftale tid til en graviditetskonsultation.
Graviditeten varer normalt 40 uger, og lægen vil beregne din...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




