Brev:
Snart 9 mdr og vågner hele natten igennem
Hej Helen.
Håber du kan hjælpe mig med vores natteroderi;)
Aksel har aldrig taget lange stræk om natten, men den seneste tid er det løbet helt af sporet i forhold til at vågne konstant og drikke vilde mængder af mælk. Jeg har tidligere skrevet til dig da vi døjede med små, hyppige måltider og gylp - dette er nu meget sjældent, men mælkeindtaget er bare alt for hyppigt om natten. Jeg har forresten din Børn og Mad, som jeg har skelet til.
Han er en glad dreng på knap 10 kg, som længe har både kravlet og stået. Han lader dog ikke til at sove så meget i døgnet, som man kunne ønske - 10-11 timer om natten afbrudt mellem 5 og 8 gange, hvor han ikke vil stilles med sutten, men ofte får en tår mælk. Han drikker ml 400-500 ml om natten, udover putteflasken, hvor han drikker 150-200 ml, og det er jo alt for meget.
Her en oversigt:
5:15-6 står op
6-6:30 får grød
8-9 trilles kort i barnevogn til lur - sover 1-1,5 time
11-12 frokost (bondebrødshapsere med forskelligt på, avokado, brokkoli, ostehapsere o.l. - alt sammen i hapsere, som spises med fingre eller gaffel)
13-14 150-180 ml flaske - trilles kort i barnevogn til lur - sover 1,5-2 timer, nogle gange skal der trilles lidt, hvis han vågner
15-16 eftermiddaggrød/frugtmos og ...
... frugtstykker
17:30 aftensmad - spiser så vidt muligt familiens mad - nogle gange blendes noget af det
19 150-200 ml flaske - falder i søvn i skødet uden vuggen og lægges sovende over i sengen
Aksel sover på eget værelse og har gjort det siden 5 mdrsalderen. Jeg ved ikke om jeg har fået al relevant information med, men jeg søger en løsning på, hvordan han kan få nogle længere stræk om natten, og hvordan vi kan undgå alt det mælk. Jeg har også prøvet at give ham vælling til natten. Det synes dog ikke at gøre den store forskel. Det er som om at han bare ikke kan finde ind i søvnen igen uden mælk.
Pustningen i skødet er selvfølgelig heller ikke optimal og jeg vil rigtig gerne have nogle ideer til hvordan vi får lavet en overgang til at falde i søvn i sengen. Min mand forsøgte en nat at minimere mælkeindtaget med det resultat at han var spilvågen og holdt fest flere timer, hvilket han normalt ikke gør. Han vågner hyppigt, men falder nemt i søvn efter mælk. Jeg er dog bekymret for at han ikke får nok dyb søvn - det gør jeg ihvertfald ikke selv, og de korte stræk både nat og dag gør at jeg hele tiden er flad.
Jeg har også en dreng på 5 som kræver opmærksomhed om eftermiddagen... Håber meget du kan hjælpe med at få sat skik på det hele!
Med venlig hilsen
Vibeke
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
Viden om børn:
Bøvse
Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.
Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.
Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.
Spædbørn...
Sikkerhed i hjemmet
Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.
Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.
Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.
Gå...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.