Annonce

Annonce

Svar: Søvn og sult?


13. februar 2017

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Tak for dit brev :)

Det er en forudsætning for at kunne undvære mælk om natten, at jeres dreng tilbydes mad og væske nok hele dagen igennem.

Jeres dreng er født før tid - ca 6 uger - og det vil være rigtig godt, hvis du i forhold til mælk og mad går ud fra en "mellemalder" - det vil sige, at du forskubber ham godt 3 uger - så en dagsplan bør passe til et ca. 5 måneders barn, selvom han er 6 måneder. Derfor lyder det rigtig fint med skemad 2-3 gange dagligt og ved siden af skemaden skal han have vand af kop.

Derudover er det vigtigt, at du ikke giver ham så store mængder skemad om dagen, da det fjerner eller nedsætter hans mælkeindtag. Skemaden skal komme ud over hans vanlige indtag af mælk. Det betyder, at det vil være bedre, at du giver ham f.eks. ¾-1 dl. grød eller mos, vand af kop og han så får flaske, før han skal sove - og drikker sin flaske - end at du giver ham 1-1.5 dl. grød og mos og han så ikke drikker mælk nok eller afviser flasken helt.. du skal således om dagen forsøge at finde balancen mellem at give ham skemad, men ikke give ham så meget, at det nedsætter mælkeindtaget, for så vil han naturligt søge mælken ekstra om natten.

Det vil også være rigtig godt, hvis du kan begynde at arbejde på en rytme, hvor han tilbydes skemad, når han vågner af en lur og så tilbydes flaske lige før han puttes til en lur. På den måde skaber du bedst mulig plads i maven til begge dele. Og der kan således godt gå f.eks. 1.5 time imellem, at han tilbydes skemad og han tilbydes sin flaske.

Mit forslag til en dagsplan, der kunne passe til jeres dreng, kunne se således ud:

Tidlig morgen 06: Flaske og sover lidt videre

Morgen 8: Tilbydes lidt grød med frugtmos som topping, og gerne forsøge med lidt frisk blød frugt i hånden at gumle på selv. Vand af kop.

Flaske og ...


Annonce

... puttes til formiddagslur, måske ca 9-9.30

Frokost 11-11.30: Tilbydes lidt grøntsagsmos eller grød (anden type end han har fået om morgenen f.eks. øllebrød, for at vænne ham til rugbrødssmagen), vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur, måske ca kl 13 - det afhænger af, hvornår han er stået op fra sin formiddagslur

Eftermiddag 16-17: Flaske

Sover dagens 3. lur som ofte er en kort powernap

Aften 18: Tilbydes lidt grøntsagsmos og igen meget gerne lidt mad i hånden f.eks. lidt ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende som han selv prøver at sidde og sutte på. Vand af kop.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Flaske og puttes til natten ca kl 20 - dog afhænger puttetidspunktet af, hvor sent han har sovet dagens 3. lur

Sen aften 23-24: Flaske

Midt nat 03: Evt. flaske. Nogle børn vil dog have en rytme, hvor han får flaske om aftenen, før han puttes f.eks. kl 20 og herefter sover han så sit længste søvnstræk og melder sig og får så flaske igen f.eks. kl 01 og sover derefter videre til næste morgen tidlig, hvor han tilbydes flaske igen. Det betyder, at han måske kan nøjes med en flaske mindre i døgnet - men det afhænger helt af, hvordan han spiser og drikker sine flasker i løbet af dagen.

Da han får flaske, så ved du jo præcist, hvor meget mælk han får, og da han er en stor dreng på ca 8 kg, så vil hans døgnbehov være ca 960 ml med den alder han har. Fordelt på 6-7 flasker i døgnet, giver det mellem 140-160 ml i hver flaske. Det kan dog godt være sådan, at han om dagen indtager lidt mindre og om aftenen og sen aften drikker en større mængde, men det kan jo så netop også være med til at fylde ham lidt ekstra op til natten:)

Jeg håber, at dette hjælper dig lidt videre og giver lidt idé om, hvad du kan forvente og hvordan en dagsplan kan skrues sammen med den alder han har nu :)

Fortsat held og lykke med ham :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Madindtag - 11 mdr.

Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex

Madras til barnevogn

En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.

Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Mange tak for dit svar. Vi brugte alle dine råd i går, og Oscar endte med at sove fra 23, hvor han selv vågnede for mad og helt indtil 04.45, så jeg er lykkelig! Nu må vi bare blive ved, og så skal det forhåbentlig nok gå ...

Tak fra Maja
Mor til Oscar på 7 måneder


Annonce