Brev:
Barn med på rejsen - eller blive hos mormor?

Kære Helen
Vi er i syv sind omkring en rejse, vi skal på i næste uge – om vi skal tage vores lille søn med eller ej. Jeg håber, du kan komme med et godt råd.
Vi har en søn på 7,5 måneder, men han er født to måneder for tidligt, så han svarer udviklingsmæssigt til cirka 6 måneder. Han er dog sund og rask og veltilpas og lader ikke til at have taget nogen skade af den tidlige fødsel. Han er heller ikke specielt sart med hensyn til støj mv.
Jeg købte før jul en rejse til Budapest med fire overnatninger (uden at tænke det særligt godt igennem). Det var tanken, at min kæreste og jeg og vores lille søn Jarl skulle afsted. Men nu er jeg kommet i tvivl om, om det er bedre, at han bliver hjemme hos min mor – som han ser meget og er meget tryg ved – i stedet for at skulle ud på sådan en rejse. Det er jo ikke lige hans behov med lufthavn, fly, storby og hotelophold, og han er lige begyndt at spise lidt mos og grød, så det bliver også mere svært dernede.
Omvendt ved vi heller ikke, om det vil være for voldsomt for ham at være væk fra os i fire nætter? Min kæreste ...
... mener, at det kan han sikkert godt, for han er jo glad for sin mormor. Selv ved jeg, at jeg kommer til at savne ham, men min bekymring for, om HAN kommer til at mangle os er endnu større. Hvis jeg ved med sikkerhed, at det ikke vil være for barsk for ham at være væk fra os i fire-fem dage, så kan jeg nok godt slappe af og nyde turen.
Jeg ved godt, at det kan virke fuldstændig egoistisk og ubetænksomt at bestille sådan en rejse, når man har et lille barn. Der må man jo se ud over sine egne behov for at rejse, og jeg ved ikke lige, hvad jeg har tænkt på. Det er vores første barn, så måske er jeg bare endnu ikke helt vænnet til at tænke på os som børnefamilie.
Det er selvfølgelig også en klar mulighed helt at droppe rejsen og så bare lade de penge være spildt. Det er jo ikke verdens undergang. Vi har også talt om, om vi kan udskyde rejsen til senere på året, men så bliver den meget dyrere.
Lige nu hælder vi måske mest til at tage af sted og lade ham blive hjemme, men vil det være traumatisk for ham?
På forhånd mange tak
Mange hilsener
M og S
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Barselshvile
Førhen i tiden var kvinder som lige havde født indlagt på sygehuset i flere dagen inden de kom hjem. I dag kommer man hjem så snart man har lyst og føler sig parat til det og det sker også at man kommer hjem før man som mor egentlig føler sig helt parat ... Det er mere og mere almindeligt at gå hjem allerede få timer efter fødslen.
Når man går tidligt hjem, så vil det være rigtig godt at den nybagte far har mulighed for at tage nogle dage fri, så den lille nye familie kan lære...
Kravlegård - køb af kravlegård
Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.
En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.
I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...




