Brev:
Afviser mælk - 2 mdr.

Kære Helen
Her er mit første spørgsmål til dig.
Jeg har en 11 uger gammel søn, som ikke har haft en let start på livet. Han blev først 20 mindre end snittet, har grædt rigtig meget og er helt utrolig urolig.
Vi har været til masser af lægetjek, været indlagt til observation på hospitalet for at tjekke, om han fejlede noget. Det var SPs anbefaling med indlæggelse, og de fandt intet, blot at han fik for meget mad, hvorfor vi efterfølgende holdt os stringent til ammeplan om et bryst hver tredje time... efterhånden spiste han færre minutter, men vi holdt fast.
Ved SP-tjek var han pludselig faldet under sin egen kurve, så nu skal han gerne spise ...
... mere, hvorfor SP har anbefalet flaske. Øv. Jeg havde jo ellers mælk nok. Så det har været op og ned, og nu er situationen den, at han ofte afviser bryst, selv om han ikke har spist længe, dvs flere timer. Nogle gange accepterer han så flaske i stedet, andre gange afviser han også den. Det har nu været slemt og svært at få mad i ham i en uges tid, og jeg er vildt nervøs, fordi han jo i forvejen er så lille. 5200 gram, 11 uger.
Mit spørgsmål er: er det ok, at en baby som ham ikke spiser i måske fem timer? Jeg har mælk, måske er nok, men han afviser også, selv om der er mælk. Hvad skal jeg stille op for at vide, at han får næring nok?
På forhånd tak!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.
Påklædning - efterår og temperaturer
Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
Viden om børn:
Seng
Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.
Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:
- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...
Mellemmåltider børn
Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.
Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.
Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.
Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!
Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder




