Brev:
Træt og pylret

Kære Helen
Du har før hjulpet os godt på vej med vores lille dejlige datter.
Vores datter er nu 14 måneder. Hun kravler, men går ikke endnu.
Hun har altid været et temperementsfuldt barn. Flyverdragt, barnevogn, bleskift, hue eller ej - der har skulle kæmpes. Men vi har altid taget det med et smil - vores datter havde bare en stærk vilje og har været nem på alle andre punkter.
Den sidste måneds tid har hun imidlertid ændret adfærd. Først tænkte jeg, at det var et tigerspring - men kunne nu godt tænke mig at høre dine tanker.
Derhjemme er hun blevet meget mere temperementsfuld. Dagen er en stor rutchebane og der er efterhånden langt mellem smilene. Hun virker irriteret og usikker. Hun vil ikke sidde for sig selv, og min mand og jeg sidder derfor skiftevis og leger med hende - ellers bliver hun helt ulykkelig. Legen er dog det meste af tiden med en "trodsig mine", og hun udfordrer os tydeligt vis.
Det kan godt være lidt hårdt hele tiden at være på og "blive skældt ud". Og derfor lader vi hende nogle gange se teletubies eller bamse & kylling en halv times tid, da det kan få hende helt ned på jorden. Det samme har vi desværre gjort, når hun er vågnet skrigende midt om natten og har grædt i timevis lige meget hvad vi har stillet op. En halv times tv på ...
... ipad'en har kunne få hende til at falde til ro og falde i søvn igen.
Vuggestuen er nok dem, som har udtrykt mest bekymring. De fortæller, at hun konstant virker træt og helst vil sidde mut for sig selv. Der er ingen optakt til leg eller glæde, som hun plejer.
Cirka samtidig med humørsvingningerne fravalgte hun sin natflaske og begyndte for første gang nogensinde at sove rigtigt igennem. Hun sover nu - 5 ud af 7 dage - 11 timer (fra 19.00-06.00) og en lur ca 11.30 i vuggestuen på ca 3 timer.
Hun har været en del forkølet, har lidt udslæt rundt om munden og på kinder (små røde prikker) og har haft meget våd, ikke-fast afføring i snart 4-6 uger.
Når det er sagt - så ER der smil. Og en gang imellem bliver hun igen sit gamle jeg.
Jeg har bestilt tid hos lægen, som starter med en urinprøve. Men du plejer også altid at have nogle gode råd med på vejen - evt noget lægen skal være opmærksom på?
Desuden vil jeg gerne høre dine tanker om tv-vanerne? Jeg er inderst inde SÅ meget imod det - men med en ny bebs på vej (jeg er i 6. måned) og et fuldtidsjob, har jeg ofte givet op og valgt den "nemme" løsning. Skaber vi mon fundamentet for en dårlig vane - bør vi afskaffe det igen?
Sikke en masse tanker - håber de giver mening alligevel.
Kærlig hilsen
Annette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
Viden om børn:
Morgenmad og børn
Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.
Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....
Børn i bilen
Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:
1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.
2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.
3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.
4....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




