Annonce

Annonce

Brev:

Skemad fra 5 til 6 måneder


8. november 2016

Alder:
6 mdr.

Skemad fra 5 til 6 måneder

Hej Helen

Nu er min søn 6 mdr om et par dage.

Jeg har derfor lige et par spørgsmål vedrørende overgang angående skemad fra 5 mdr til 6 mdr.

Jeg er ikke helt sikker på hvad der skal ændres med hensyn til maden?

Lige nu får han ske mad to gange dagligt cirka 1/2 dl begge gange han vil ikke spise mere, det er som om han bliver irriteret og utålmodig til sidst, hvad kan jeg gør for at han kan spise mere end 1/2 dl per gang?

Når han bliver 6 måneder kan jeg forstå at jeg så skal til at give ham morgengrød, kan morgengrøden bestå af: havregrød, grød af mel og grød af flager? Er det korrekt forstået?

Til frokost kan jeg give ham øllebrød eller grøntsagsmos?

Og til aftens er det grøntsager med fx. kød og fisk.

Kan øllebrød gives om morgen eller er det kun til frokost? ...


Annonce

...

Er forskellen kun at jeg skal begynde at give ham mad til morgen?

Skal jeg begynde på 6 måneders dagen eller er det ok at der gå et par dage?

Når jeg laver mos af grøntsager laver jeg mosen hver for sig, f.eks. idag fik han kartofler og squash (mos) jeg blender dem ikke sammen men giver ham mosen hver for sig f.eks. kommer jeg kartoffelmosen i en skål og squas mosen i en skål og så får han fx. en ske kartoffel to ske squash osv. indtil han cirka har spist 1/2 dl og lidt mere.

Men hvornår kan jeg begynde at blande grøntsagerne sammen? Skal de overhoved blandes sammen eller skal de laves hver for sig? I din bog kan jeg se at du har en opskrift hvor kylling, pastinak og æbler skal blandes kan det passe at de skal blandes eller er det mig der har misforstået opskriften :)

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fedt

Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.

Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.

I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...

Læs mere i Babylex

Tandbørstning

For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.

Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.

Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.

Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce