Annonce

Annonce

Brev:

4,5 årig som virker konflikt opsøgende


4. november 2016

Kategori:
Alder:
4 år, 5 mdr.

4,5 årig som virker konflikt opsøgende

Hej Helen,

Jeg er mor til 2. En dejlig dreng på 4,5 år og en pige på 11,5 mdr.

Min søn har mange konflikter i løbet af dagen. Vi får hovedsageligt af vide, at han selv opsøger og skaber dem, samt at han ikke respektere alle pædagogerne.

Min søn har meget krudt i måsen og skal have rammer og strukturer i sin hverdag. Vi er bare desværre noget til det punkt nu, hvor vi ikke selv kan se løsningerne, for hvordan vi hjælper ham med at undgå, at opsøge/skabe konflikterne med de andre børn?

Vi oplevere, at han rigtig gerne vil de andre børn og er god til at spørger om han må være med og kan finde ud af at dele legetøj. (så godt som man nu kan forvente af en 4,5 årig barn). Men der hvor konflikterne opstår er, hvis præmisserne ændre sig eller hvis han føler, at han skal hjælpe en "ven" med dennes konflikt med et andet barn. Et andet eksempel kan være, ...


Annonce

... hvis jeg som mor har kaldt en ting noget, og han så får af vide at det hedder noget andet så bliver han sur og forstår ikke, at han nu får af vide, at det mor sagde var forkert og derved opstår der en konflikt.

Vi oplever, at han høre efter os og selvfølgelig udfordre vores grænser ved bl.a. ikke at reagere første gang eller gøre ting som han burde/ved er forkerte. Men at han i det store hele høre os og tager det vi siger til efterretning,

Ud over, at han er en meget energi fyldt dreng, så er han også meget kærlig og vil gerne vise dette over for andre, specielt mindre børn. Vi forsøger at lære ham, at ikke alle børn kan li, at han kommer over og siger hej og at han skal respektere dette, men det er som om at han glemmer sådan nogen ting i sin iver og derved bliver misforstået i hans hensigt.

Håber at du kan hjælpe os!

Hilsen
Bekymret mor til 2

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


23. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 9 mdr.

Nedsmeltninger og temperament

Kære Helen. Jeg håber, du kan hjælpe os med nogle redskaber til at håndtere...

Læs hele brevet og Helens svar


18. april 2025 | Opdragelse | 4 år

Sur 4 årig pige der råber meget

Kære Helen Vores pige på nu 4 år har de seneste par måneder haft meget...

Læs hele brevet og Helens svar


3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kejsersnit (Sectio Caesarea)

Kejsersnit er for nogle kvinder den bedste og eneste måde at føde barn på og det kan foregå akut eller planlagt. De fleste kejsernit foretages efter råd fra læge, men nogle kvinder ønsker også at få foretaget kejsersnit, selvom der ikke er lægelige grunde til det.

Når du føder ved kejsersnit, vil du enten blive fuldt bedøvet eller blive bedøvet med en nål i ryggen og du vil derudover få lagt et kateter op i din blære. Din mave bliver desinficeret og dækket med et sterilt klæde....

Læs mere i Babylex

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce