Annonce

Annonce

Svar: Grød af mel eller flager? Mos og mængder?


19. oktober 2016

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Tak for dit brev :)

Det lyder som om, at det går rigtig fint med både grød og mos, og du må gerne begynde at variere lidt mellem grød af mel og grød af flager. Du kan med fordel stadig bibeholde nogle af de grødtyper, som han er vant til at få og så variere med nogle nye typer fra dag til dag. Du kan også blande de forskellige grødtyper sammen, så han ikke får helt ny smag og konsistens eller hvis du f.eks. har lavet boghvedegrød af boghvedemel, så kan du nu prøve at lave boghvedegrød af flager - så er smagen kendt, men konsistensen en anden.

Du må gerne øge hans indtag, så han spiser ¾-1 dl. grød eller mos af gangen, hvis du fornemmer, at han fint kan indtage dette uden problemer - men naturligvis holde øje med, at det ikke nedsætter hans indtag af mælk for meget :)

Du må også meget gerne begynde at tilsætte frugtmos og bærmos som topping. En grød smager meget forskelligt og ser meget forskellig ud alt efter om det er pæremos, sveskemos eller jordbærmos du bruger som topping, og det kan også være ...


Annonce

... en fin måde at variere skemaden på :) Du kan købe frugtmos og bærmos færdig, du kan også vælge at lave det selv.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Når han kan spise 1 dl. grød eller mos af gangen, når maven fungerer godt og du synes det kører som det skal, så kan du begynde at øge ham til 3 måltider. Det kan være bedre at give ham 1 dl 3 gange dagligt end 1.5 dl 2 gange dagligt, netop for stadig at give plads til mælken og også give mulighed for større variation mellem grødtyper og grøntsagsmos. Der er dog også stor forskel på børns appetit, så nogle børn spiser ikke portioner, der er større end ¾ -1 dl. af gangen, hvor andre kan spise 1.5-2 dl uden problemer og stadig indtage deres mælkebehov. Derfor skal du ikke kun se på mængden, men også på, hvad han virker til at have behov for, og hvordan han virker til at trives bedst :) Ofte vil det dog passe rigtig fint, at du øger hans indtag lidt nu og så starter med det 3. måltid i 6 måneders alderen, hvor han så kan introduceres for en morgengrød.

Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat god appetit :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Min søn på 11 måneder spiser ikke

Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.

Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!

Venlig Hilsen Mira

P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!


Annonce