Annonce

Annonce

Svar: Blandede kostspørgsmål - 7 mdr.


10. marts 2005

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Catrine

Der er mange spørgsmål og derfor starter jeg fra en ende af:o)

Mængden af kød og fisk i grøntsagsmos tilpasses barnets alder, således at det i begyndelsen ikke udgør mere end 1 spiseskefuld i grøntsagsmosen og i takt med at barnet begynder spise større mængder grøntsager, øges mængden af kød og fisk også. Kød eller fisk bør dog ikke fylde mere end 1/4 af al maden på tallerkenen.

Det kan altid være en god idé at give lidt af den samme mad i flere dage for at vænne barnet til en ny smag og en ny konsistens. Du beskriver dog at din datter jo altid får en basis grøntsagsmos og derfor synes jeg fint at du kan variere mellem kød og fisk, alt efter hvad I får hjemme. Kartoffel og grøntsagsmosen er jo mere eller mindre ens.

Jeg synes umiddelbart ikke at hendes mad er meget ensformig i forhold til hendes alder. Hun får jo også forskellige slags grød i løbet af dagen og grøntsagsmosen kan du jo variere. Hun kan stort set spise al slags grønt, og ud over kartoffel, gulerod, blomkål og brocholi, som de fleste kender, kan hun jo også få squash, pastinak, persillerod, champignon, skorzonerødder, jordskokker, kål (hvidkål, spidskål, rosenkål, savoykål), ærter, majs, porrer osv. Bælgfrugter som brune og hvide bønner, kikærter og linser kan også gives i små mængder.

Dine forslag til grøntsagsmos er fine og du kan forhåbentlig også få flere idéer ud fra ovenstående.

Du må gerne give din datter sovs.

Hvis du ...


Annonce

... bibeholder den samme type grød i løbet af dagen, så er det fint at variere grøntsagsmosen mere og på samme måde er det en god idé at bibeholde samme grøntsagsmos i et par dage imens du varierer måltiderne i løbet af dagen. Det er dog hovedsageligt i begyndelsen af overgangsperioden at du bør tage disse hensyn. Det er jo også vigtigt at du lader hende smage det, hun virker interesseret i, så hun bibeholder sin naturlige nysgerrighed og lyst til at smage. Når hun bliver ældre og spiser mere familiemad, så er det netop meget vigtigt at tilbyde hende så meget forskelligt som muligt. Lige så snart hun er blevet et år, så vokser hun ikke så meget mere, appetitten falder og hun bliver langt mere selektiv i sit fødevalg. De gode spisevaner skal derfor skabes nu.

Generelt kan introduktion af nye fødevarer godt give lidt maveændring - nogle børn reagerer med 'løs' mave, andre med hård mave. Det er heller ikke usædvanligt at man kan observere små stykker majs komme hele ud igen og det er helt normalt. Baret børn fortsat få det tilbudt. Hvis din datter reagerer med meget løs mave, diarré og får ondt af det, så lyder det som om at I skal prøve at holde lidt pause med den ene fødevare, men forsøge igen efter nogle dage.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Banan er kendt for at kunne påvirke maven. Mange forældre oplever at børn får forstoppelse af for meget banan, andre at afføringen bliver helt grønlig. En ændring er således normal.

Håber ovenstående bringer jer videre frem:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for hjælpen - det virker!!

Jeg vil takke dig for din støtte i vores søvnprojektet. Det virker så godt, at vi indimellem synes det er for godt/let til at være sandt. I går havde jeg veninder på besøg og alligevel var det så let som ingenting. Det er en lettelse og putningen er blevet en fornøjelse for alle parter.

Det var lange 5 uger for at få det til at fungere, men det hele værd!

Tusinde tak for din støtte.

Fra to nu langt mindre trætte forældre


Annonce