Brev:
10 mdr - mad og søvn

Kære Helen
Nu er det på tide at høre din mening igen :-))
Simon er nu blevet 10 måneder,vejer 12 kilo og er 75 cm høj.
Jeg kan bare ikke rigtig finde ud af om hans mad- og sovevaner er gode eller dårlige?
Hans rytme er således:
Han sover til kl 7 og får morgenmad, typisk grød, kl 8.
Kl. 10.30 får han 200 ml. mme og sover til kl. 12.
Han får frokost med rugbrød kl. 12.30 og
kl 14 får han 200 mme og sover til kl. 16.
kl. 16.30 får han frugt/youghurt og kl 1800 aftensmad.
kl 19.30 får han 200 ml vælling og sover til kl 24 hvor han får 200 ml vælling igen. Herefter sover han til kl 7.
Til både frokost og aftensmad er vi gået over til almindelig mad - til frokost får han rugbrødshapsere med pålæg og sødmælk i glas.
Er han endnu for lille til selv at kunne ...
... tage gaflen med rugbrødet på?
Jeg prøver at give ham den, men han tager altid rugbrødet med den anden hånd og putter den i munden!
Til aftensmad får mad en smule af vores mad, pasta med kødsauce, ris og kylling, kød, grøntsager og kartofler osv.
Han spiser fint - men jeg er i tvivl om hvornår han er stor nok til kun at spise vores mad og slutte med at give ham 2 flaske modermælkserstatning og 2 flasker vælling i døgnet? Og skal han så i stedet have andre slags mellemmåltider, youghurt el.lign??
Vi skal på ferie til Frankrig om 2 måneder, og det ville være rart at vide om vi skal tage hele mælk/vællinge-udstyret med, eller om vi kan nøjes med at give ham den mad vi selv spiser!
Tusind tak for dine altid gode og brugbare råd!
Med venlig hilsen
Simons mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
Viden om børn:
Gråd og børn
Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.
Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.
Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".
Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.
Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.
Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.
Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)
Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)
God sommer





