Brev:
Bryst og fast føde

Kære Helen,
Tak for dit svar. Jeg har et par yderligere spørgsmål i forhold til denne problematik omkring min datter og hendes madindtag (amning/fast føde).
Min oplevelse er som sagt, at hun er blevet mere bevidst omkring mit bryst.
Hun spiser forsat ikke så meget fast føde, men er glad for brystet. Jeg tilbyder tit, både i stol og på farten. Hun er hellere ikke glad for at sidde i den høje stol i disse dage og vil kun sidde der kort tid.
Min oplevelse er, at hun ikke vil have mad når hun er træt eller uoplagt, og peger på brystet på disse tidspunkter og bliver ked af det når jeg prøver at anerkende hende, og samtidig tilbyde mad/vand (Jeg har også oplevet at hun gerne vil have mad - tror det er trætheden der er ...
... afgørende). Hun har været mere pirrelig og ked af det de sidste dage og hun virker sulten, men spiser i begrænset mængder. Hun er glad for agurk, blåbær, ærter og majs og når jeg tilbyder grød, rugbrød med smørbart tager hun et par stykker, frikadeller tager hun også et par bider af (men det er i virkeligheden nemmere når hun er aktiveret eller på farten - stolen vil hun som sagt kun sidde i kort tid). Så jeg kan ikke finder ud af om hun ikke er sulten nok?! Når vi så går i soveværelset for at putte, er hun på brystet med det samme. Så brystet er både til at stille sult og for tryghed før sovetid.
(amning - 5 gange i døgnet - 1/2 dage og 3/4 aften/nat).
Hvad skal jeg gøre?
Tusinde tak for svar :)
Kærlig hilsen
Anette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Navn - navngivning
Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.
Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.
Gluten til baby
De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.
Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.
Gluten findes især i hvede, mens...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)
Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)
Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"




