Svar: Spørgsmål om mad, mellemørebetændelse, udvikling, tænder og sut
Kære Mette
Tak for de pæne ord. Umiddelbart lyder det som om din datter får hvad hun vil have. Det vigtigste er at hun får maden tilbudt i løbet af dagen også mellemmåltider. Hun vil selv kunne regulere hvormeget hun kan spise. Nogle børn spiser meget andre lidt, sådan er vi alle så forskellige.
Mellemmåltider kan være en bolle med ost og stykker af frugt eller en portion yoghurt, tykmælk eller A38, af sødmælkstypen. Vælger du tykmælk eller A38 kan du evt søde det lidt ved at komme frugtgrød på, det kan mange børn godt lide.
Jeg tror helt sikkert at hendes problemer med at sove om ...
... natten skyldes ørerne. Har I sørget for at hendes madras er løftet lidt i hovedenden, så hun ligger let eleveret med hovedet?
Det er normalt at børn er senere til at rulle fra ryg til mave end fra mave til ryg og det vigtigste er at hun gør det. Det betyder ikke noget hvornår hun gør det.
Det kan sagtens være fordi der er tænder på vej at hun er glad for sutten, men det kan godt tage lang tid før de endelig bryder frem. Ifølge tandlægerne er der ingen fordel ved at få tænder tidligt og hun kan sagtens tygge uden tænder, da gummerne er meget hårde.
Håber ovenstående var fyldestgørende
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI
Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.
Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.
- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.
Undertøj til børn
Bomuld er behageligt, suger sved og kan vaskes ved høj temperatur. Det kan være en stor fordel, så længe børn bruger ble, hvor det ikke kan undgås, at der af og til kommer urin og afføring i undertøjet.
I efterårs- og vintermånederne, kan det dog være en fordel at vælge undertøj af uld. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft. Det gør, at uld isolerer rigtig godt, og det hjælper derfor barnet med at holde varmen, når det f.eks. sparker dynen af om natten. Uld kan...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.