Annonce

Annonce

Brev:

Vil spise selv


20. august 2016

Alder:
6 mdr.

Vil spise selv

Kære Helen

Jeg har en datter på 6,5 mdr. Hun trives godt og udvikler sig som hun skal. Hun er stort set altid glad, smiler og griner. Hun følger sine vækstkurver.

Mit problem er, at hun nægter at blive madet. Hun forsøger at samle mad op - fra bordet eller min tallerken - og putter det i munden. Hun har dog ofte svært ved at få fat på maden, da babymad (der jo er godt kogt) ofte er glat, og let går i stykker i en lille babyhånd, der knuger om det. En ristet rugbrødstav, et lille stykke blødt bondebrød gumler hun gladeligt på. Ligeledes har vi haft held med en lille blød frikadelle og en hjemmelavet broccolinugget (kogt broccoli, ost og havregryn, der er bagt i ovnen). Hun kan også godt lide at sutte på en appelsinbåd og holder fint på en kogt broccolibuket.

Hun får dog ikke reelt ret meget mad i maven på denne måde. Hun er meget god til at tygge, gumle og opløse maden med sit spyt. Hun er ikke interesset i selv at samle grød/mos op med hånden og føre den til munden.

Jeg har prøvet at give hende ristede rugbrødsstave og agurke/frugtstykker inden skemad, hvilket ikke gør nogen forskel. Ligeledes hjælper det ikke at lade hende sidde med en ske i hånden samtidig med madning. En preloaded ske fungerer heller ikke, da den svinges i luften inden den når munden. Jeg har prøvet flere forskellige skeer og sågar at bruge andre madvarer som en ske. Det er det samme om det er salt eller sød mad - og jeg har både prøvet købt og hjemmelavet mos og grød, ukrydret og krydret.

Desuden har jeg heller ikke indtryk af at hun ikke kan ...


Annonce

... lide maden, hun vil bare selv putte den i munden. Jeg ammer hende 6-7 gange om dagen (indtil for 1 uge siden 9-10 gange dagligt, hvilket jeg har nedtrappet for at sikre sult). Hun får ikke flaske. Jeg forsøger at følge din dagsplan i din bog, hvilket dog er lidt svært, da hun ikke har en helt fast rytme og nogle gange sover til kl 8 og andre gange til kl 6. Nogle dage overstiger amningerne de 6-7, hvis hun er meget brystsøgende og sulten.

Jeg har prøvet at servere mad for hende umiddelbart efter hendes lur, jeg har prøvet at vente lidt, jeg har prøvet når jeg ved at hun er meget sulten, middel sulten og kort efter amning. Det virker som om hun har mest mod på at prøve nye ting hvis hun ikke er alt for sulten. Faderen har også prøvet at made hende uden held. Hun drejer hovedet væk og begynder at græde hvis vi prøver at made hende. Enkelte gange har jeg fået lov til at made hende et par skeer, hvis maden kommer fra min tallerken og jeg selv spiser samtidig.

Indtil videre er det eneste vi har held med altså at sætte hende i den høje stol og lægge nogle madvarer foran hende, som hun selv kan sidde og gnatte i og føre op til munden, som hun vil. Men som sagt får hun ikke meget næring på den måde, hvilket bekymrer mig. Vi forsøger altid at spise samtidig og vi har det hyggeligt ved bordet. Efter jeg har nedtrappet amningerne er hun begyndt at vågne sulten om natten, hvilket hun ellers ikke har gjort længe.

Jeg håber du har et råd til hvordan jeg kan komme lidt videre ift at få etableret en god spiserytme.

Med venlig hilsen
H

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

RS virus

RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.

RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.

De...

Læs mere i Babylex

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.

Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!

Venlig Hilsen Mira

P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!


Annonce