Brev:
Hvor nødvendigt er det med mælk?

Hej Helen
Vi har lige et hurtigt spørgsmål.
Her i sommerferien stoppede vores dreng med at få modermælkserstatning om natten. Dejligt!
Men det betyder, at han slet ikke får mælk. Han er nemlig ikke interesseret i at drikke letmælk, når vi tilbyder ham det, og den eneste gang, vi har lokket det i ham, var da han synes det var sjovt at dyppe vandmelonsstykker i fars glas med mælk.
Vi drikker selv skummetmælk til aftensmaden, så jeg tænker, at han med tiden vil få interesse for det, når nu mælk er en stor del af vores hverdag. Faren og jeg tømmer 1 - 1 1/2 liter mælk dagligt.
Men hvor vigtigt ...
... er det med mælken?
Er det okay, at vi venter til han selv får lyst eller skal vi forsøge at lokke ham?
Vi kan sagtens tilbyde ham både mælk og vand ved alle måltider, men hvis mælken ikke er så vigtig, så nøjes vi bare med vandet, som han mæsker i sig.
Det skal lige siges, at vi ikke spiser ret meget kød, og derfor ikke får proteiner i store mængder. Vi voksne får så en stor del gennem mælkeprodukterne, men det gør han jo ikke. Han får leverpostej hver dag, og hvis du anbefaler det, begynder vi også gerne at give naturel yoghurt som eftermiddagssnack.
Med venlig hilsen
De mælkeelskende forældre :)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.
Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
Viden om børn:
Kosttilskud - børn
Følgende kosttilskud anbefales til børn:
- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.
- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.
- Jerntilskud...
Barnepige
Hvis du har brug for at få dit barn passet, så vælg altid en person som barnet kender og en person du har tillid til.
Det skal være en person, som kan overskue situationen og bevare roen, hvis noget uforudset skulle ske.
Generelt bør man ikke lade sit barn passe af en under 12-13 år - men det afhænger naturligt af vedkommendes modenhed. Nogle piger er meget modne i denne alder, hvor andre er for umodne til at kunne tage det ansvar, det er at passe et lille barn....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









