Brev:
Rytme og putte
Hej Helen.
Tak for en dejlig brevkasse som jeg flittig har læst.
Jeg har købt alle dine bøger og er gået i gang med at læse dem.
Ved ikke om du skal bruge det - men her lidt baggrunds viden, nu hvor det er første gang jeg skriver.
Jeg er så heldig at være blevet mor til Oliver på 10 uger (kommet til ved hjælp af ICSI).
Han er en dejlig lille dreng, dog har vi haft en lidt bøvlet start.
Jeg gik over tid og blev sat igang, hvorved han efter en lang fødsel blev født ved akut kejsersnit da jeg var 42+0 (grundet manglende fremgang). Efterfølgende blev han ramt af gulsot og skulle ligge i lys.
Han var en stor dreng på 4630g og var meget sulten da han kom til verden. Derfor fik han allerede lidt mme på barselsgangen da min mælk ikke var løbet til.
Efterfølgende havde jeg desværre ikke meget mælk og måtte opgive amningen efter 14 dage (øv øv) og han kom 100% på flaske. Appetitten fejlede ikke noget, men hans mave bøvlede hvorfor han i starten kastede meget op og ikke tog det på han skulle.
Heldigvis er han kommet efter det, og følger nu sin kurve (vejer idag 7kg).
Han gylper dog stadig ret meget og har været meget urolig, hvorfor lægen mener han lider af refluks og vi er for 14 dage siden opstarter med Nexium.
Efterfølgende er han blevet mere rolig, men om det er medicinen eller blot hans udvikling, det sys jeg er svært at bedømme.
Når men min egentlige henvendelse går på rytme og det med at putte.
Han sover egentlig godt - 3-4 lure om dagen (ca 5-6 timer) og sover hele natten, fra omkring 20-21 og ...
... til ca 5-7 om morgen, blot afbrudt af en flaske.
Men vi har svært ved at putte ham. Efter at have læst dine bøger, så er vi begyndt på ritualer - skifter ham, han får en flaske mens vi synger for ham og putter ham med dynen og hans puttedyr (han nægter at tage sut).
Jeg sys dog det er svært, for jeg sidder med ham i mine arme og giver ham flaske, hvor han bliver lullede hen - men så skal jeg have ham op og bøvse, og så vågner han for det meste op og så starter problemet. Hvis jeg så bare ligger ham /putter ham efter bøvseriet, så bliver han urolig og begynder at græde. Vi har så gemt noget af mælken i flasken og giver ham det sidste mens han ligger i sengen, hvorved han falder i søvn. Men det er vel ikke optimalt han falder i søvn med flasken i munden og det vil jeg egentlig gerne væk fra. Nogle ideer til hvordan vi kan gøre det anderledes? Det ville jo være dejligt hvis vi efter flaske og bøvs blot kunne ligge ham og han så faldt i søvn af sig selv. Hvad gør jeg når han begynder at græde? Skal jeg tage ham op? Det gør jeg, og så vugger jeg ham, men så falder han oftest i søvn i mine arme, og det skal han jo helst ikke. Men hvis jeg ligger ham inden han sover helt, så begynder han at græde igen.
Jeg sys jeg ligger ham når han er træt (har været vågen mellem 1,5 og 2 timer) - længere kan vi ikke trække den.
Lige et side spørgsmål til det - hvornår begynder de små at holde sig længere vågen om dagen og dermed måske sover længere tid om natten?
Jeg ser frem til dit svar.
Med venlig hilsen
Oliver's mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.
Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...
Viden om børn:
Barnepige
Hvis du har brug for at få dit barn passet, så vælg altid en person som barnet kender og en person du har tillid til.
Det skal være en person, som kan overskue situationen og bevare roen, hvis noget uforudset skulle ske.
Generelt bør man ikke lade sit barn passe af en under 12-13 år - men det afhænger naturligt af vedkommendes modenhed. Nogle piger er meget modne i denne alder, hvor andre er for umodne til at kunne tage det ansvar, det er at passe et lille barn....
PKU
Phenylketonuri, PKU, er en stofskiftedefekt og det kaldes også nogle gange for "Føllings syge" efter den læge, som opdagede sygdommen i 1934.
I Danmark er det jordemoderen, der efter fødslen, undersøger om barnet har PKU. Dette gøres ved at tage en blodprøve, en hælprøve på alle nyfødte. Prøven skal tages når barnet er mellem 48-72 timer gammel. Får man et positivt resultat på prøven, skal barnet have behandling før det er 2 uger gammelt og indenfor 24 timer efter det positive...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S