Svar: Kun amme på det ene bryst frem til fravænning?
Kære Marie
Tak for dit brev og fine spørgsmål :)
Du kan godt udtrappe amning ved kun at amme på et bryst. Der vil være rigeligt mælk, og han vil få de næringsstoffer fra mælken, som han har behov for. Der er således ikke nogen ernæringsmæssig grund til, at du ikke skulle kunne gøre det på denne måde.
Man kan godt amme fuldt på et bryst - hvis man f.eks. har fået fjernet det ene bryst, eller hvis man har tvillinger, så kan barnets behov for mælk godt blive dækket af et bryst.
Udfordringen handler om, at du ...
... sandsynligvis vil blive lidt asymmetrisk. Hvis du har masser af mælk i venstre bryst og ikke noget mælk i højre bryst, så kan du godt komme til at se lidt "skæv ud". Men med den alder din dreng har og amning kun en gang i døgnet, så tænker jeg dog, at det vil være minimalt, hvor stor en forskel der vil være, og det vil jo være i en begrænset periode.
Jeg tænker derfor, at det godt kan være en måde at trappe ud på, hvis det vil fungere bedst for jer - og det lyder sådan :)
Rigtig meget held og lykke med det projekt :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
28. august 2025 | Amning | 14 mdr.
Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....
Viden om børn:
Opbevaring af modermælk
Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.
Holdbarhed for ny udmalket mælk:
3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...
Bøvse
Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.
Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.
Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.
Spædbørn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






