Annonce

Annonce

Svar: Nattesøvn og opvågninger - 9 mdr.


1. juni 2016

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Tak for dit brev og fine beskrivelse af jeres dreng :)

Når jeg læser dit brev, så får jeg helt klart en fornemmelse af at jeres dreng har et søvnassociationsproblem.

Søvnassociationer er de små ritualer og rutiner, som vi har og bruger, for at kunne falde i søvn. For små børn er søvnassociationer ofte at få bryst eller flaske, få en sut, sutteklud eller blive vugget. Det er altså de ting, de forbinder med at skulle sove, det er det der gør dem rolige og får dem til at overgive sig til søvnen.

Det er helt naturligt, at jeres dreng har brug for mælk før han skal sove, ligesom det er helt naturligt, at han finder ro i jeres favn - men med den alder, han har nu, så er det vigtigt, at han ikke længere behøver favn eller flaske, for at kunne sove.

De gode søvnassociationer:

Sutteklud, bamse, godnathistorie, ”sshhh”, kærtegn, det 3. Øje, som er når man stryger barnet kærtegnende ned over panden.

De mindre gode søvnassociationer:

Bryst, flaske, sut og blive vugget i søvn i favn.

Når jeg skriver, at de gode søvnassociationer er gode, så er det netop fordi jeres dreng her lærer at falde i søvn selv. Han lærer at forbinde si seng med det sted, hvor han skal sove. De mindre gode søvnassociationer er mindre gode, fordi de gør ham afhængig af jer.

Selvom I igen og igen forsøger at putte ham tilbage i egen seng, så lyder det som om, at han forbinder jeres favn med at skulle sove. Det betyder, at hver gang han vågner op i løbet af aftenen og natten - og vi vågner alle sammen 10, 15, 20 gange i løbet af en nat, hvor vi vender os, trækker dynen lidt op, sparker den af, drejer om på den anden side osv. - registrerer han, at alt er som da han faldt i søvn. Han savner jeres favn og søger den naturligt, og først når han mærker favnen igen, at alt er som da han faldt i søvn, så sover han videre, indtil han har næste opvågning.

I skal prøve at vurdere, om han både er afhængig af jeres favn, altså det at føle sig omsluttet og være nær jer - og om han også er afhængig af bevægelse, af at I vugger ham. Hvis det er tilfældet, kan det være en god ide, at I først lærer ham at sove uden at han skal være i bevægelse og derefter lærer ham at sove uden at behøve jer helt så tæt på.

Hvis han er afhængig af bevægelse, så kan det være en idé, at I prøver at lægge jer med ham, lade ham falde i søvn ved siden af jer f.eks. i dobbeltsengen. På den måde kan I give ham masser af nærhed og han mærker jer - men uden at han vugges i jeres arme. I skal naturligvis her sikre jer, at han ikke kan trille ned af sengen og komme til skade.

Når han kan falde i søvn liggende stille ved siden af jer, så kan I derefter putte ham i sengen - stadig give ...


Annonce

... ham flaske, lade ham mærke, at I er der, bruge samme beroligende ord, kærtegn osv. Men nu ligger han så i sin seng i stedet for hos jer. Man kan her evt. koble tremmesengen til dobbeltsengen - fjerne den ene side og sætte sengene sammen - og igen sikre, at han ikke kan trille ud og slå sig.

Jeg kan godt læse, at han ofte ikke sover, når I putter ham i seng, men faktisk flyttes lige der, hvor han glipper med øjnene, men det lyder som om, at det ikke er nok for ham. Det lyder som om, at I er nødt til at adskille favn og søvn lidt mere...

Da han får flaske, kan dette også udnyttes. Han kan få sin flaske i tremmesengen. Det gør, at han ikke vil opleve skiftet fra favn og ned i sengen helt så voldsomt, som han måske gør nu. Han får flasken, slipper den, triller om på siden og sover - og er med det samme i sin seng. Det kan godt have betydning for hans evne til at sove videre på egen hånd. I bør her elevere hans hovedgærde lidt, så han ikke ligger helt fladt. Det kan I gøre ved at komme et sammenrullet håndklæde, en lille pude eller lignende ind under madrassen i hovedenden.

Derudover så tænker jeg, at det er for tidligt at I skærer ned til to flaske. De fleste børn har brug for 3 flasker i 9 måneders alderen, og jeg anbefaler normalt, at de ligger før middagslur, aften og sen aften. Først i 10 måneders alderen skæres ned til 2 flasker (svarende til 400 ml mme).

Jeg vil anbefale at I, når jeres dreng bliver 10 måneder, fjerner flasken før formiddagsluren og i stedet tilbyder lidt mme af en kop. Så han om dagen helt lærer at sove uden flaske. Og at I så bibeholder flaske aften og sen aften - og meget gerne giver ham en større flaske sen aften - hvis han kan drikke det. Han må gerne drikke 180-200 ml aften og sen aften, hvis han kan.

Derudover vil jeg anbefale, at I begynder at tilbyde ham en godnatgrød, som en fast del af putteritualet. Mit forslag til en aftenrytme, ser således ud:

Aften 18: tilbydes mere og mere familiemad, kød, fisk, kartofler, grøntsager, ris, pasta, bulgur osv. Der skal være mad i stykker og også stadig moset mad. Vand af kop.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Kommer i bad, frotteres godt med håndklædet, smøres med creme osv. efter behov.

Tilbydes en godnatgrød og lidt mme af en kop - ca. 19.30-19.45, får børstet tænder.

Puttes i seng og tilbydes flaske liggende i sengen, så han lærer at sove uden at være i favn og uden bevægelse.

Sen aften 24: Flaske og sover videre

Hvis I kobler jeres senge sammen så kan I om natten berolige ham med hænder, kærtegn, nærhed. Han kan mærke, at I er der, uden at I behøver tage ham op, vugge ham eller lignende.

Jeg håber, at I kan bruge disse tanker lidt videre :)

Rigtig meget held og lykke fortsat!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Madpakke og børn

Når barnet begynder i pasningsordning, vil det mange steder selv skulle have en madpakke med hjemmefra.

Det er altid vigtigt at give barnet et varieret tilbud af fødevarer - det kan være rugbrød eller anden form for fiberholdigt brød, det kan være pasta sammen med rester fra aftensmaden, kød, fisk, frugt og grønt. Jo mere variation, jo bedre :)

Det er en god idé at give barnet ting med, som er pakket lidt hver for sig. Mange børn er glade for at have en madkasse,...

Læs mere i Babylex

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dine svar, der altid er en STOR hjælp.

Tak fordi du er der, det er dejligt at kunne skrive til dig!

Fra Karina, mor til dreng på 5 mdr.


Annonce