Annonce

Annonce

Brev:

Pseudotvillinger - 12 mdr.


21. marts 2016

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Pseudotvillinger - 12 mdr.

Kære Helen,

Jeg er til stor glæde og overraskelse blevet gravid igen (til stor overraskelse, fordi vi var i behandling i flere år for at få vores dreng :-)) Selvom det er en fuldstændig uplanlagt graviditet denne gang, glæder vi os begge meget over at få lov til at opleve en "Naturlig" graviditet denne gang, og vi glæder os til snart at være en familie på 4, selvom vi selvfølgelig også kan tænke på, at det nok bliver ret hårdt de første par år, med to små krudtugler :-)

Min dreng er lige fyldt et år, og jeg venter en pige den 1. August, min dreng vil således være knap 17 mdr, når lillesøster kommer til verden og de kommer jo så til at være pseudotvillinger :-)

I den forbindelse gør jeg mig nu tanker om, og i så fald hvordan, jeg kan forberede min lille dreng på, at han snart ikke er alene mere? Og om der er noget, som jeg bør være opmærksom på. Jeg har læst lidt om pseudotvillinger. Og har blandt andet læst, at hvis den ældste er en ...


Annonce

... dreng, kan han komme til at sakke bagud i sin udvikling, eller måske handler det nærmere om at lillesøster kan overhale ham, og at man i den forbindelse skal være opmærksom, er det noget du kan bekræfte?

Derudover har jeg overvejet om jeg skal beholde min dreng hjemme, når jeg skal på barsel med lillesøster. Min dreng har gået i dagpleje i knap 2 mdr nu, og er meget glad for det. Vi som forældre er også glade og trygge ved dagplejemoderen. Men alligevel har jeg overvejet fordele/ulemper ved at gå hjemme med begge børn. Jeg startede på arbejde for en måned siden og kan gå fra to måneder før termin.

Hvilke fordele/ulemper ser du som fagperson ved at have begge børn hjemme under min barsel med lillesøster? Min dreng startede i dagpleje da han var 11 mdr, og jeg har også et ønske om at lillesøster først skal starte i dagpleje omkring den alder.

Glæder mig at høre dine tanker og anbefalinger. God påske :-)

Med venlig hilsen
moren til snart 2.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Rigtig lækker brevkasse og hjemmeside du har!

Bettina, mor til 7 uger gammel pige


Annonce