Svar: Madvaner 3 årig
Hej med dig
Tak for de pæne ord:o)
Ja det lyder jo som en bestemt lille herre du der har fået:o)
Umiddelbart tror jeg I skal prøve ikke at give hans spisning eller mangel på samme alt for meget opmærksomhed og så blive ved med at tilbyde ham forskellig mad.
Selv om han umiddelbart ikke er så sulten om eftermiddagen, så kunne du måske prøve at lave et lille fad, med forskelligt på. Her tænker jeg på noget lettilgængeligt som smalle gulerodsstænger, agurkestave, pebberfrugt, minimajs, og frisk frugt. Det skal være skåret ud og være indbydende i farverne og lige til at gå til.
Jeg tænker at hvis der står sådan et fad på bordet, så kan han da næsten ikke lade det være, kan han? Mon ikke at et eller andet gled ned og på den måde vidste du jo at han trods alt ikke gik helt tommavet i seng og kunne måske tage aftensmåltidet mere roligt.
En anden mulighed er at du lod ham være med i ...
... madlavningen. Han kan f.eks. godt være med til at lave pizza, eller skære agurkestykker, dele salathoved osv. Du skal selvfølgelig sikre dig at han ikke skærer med en kniv hvor han kan komme til skade, - han er jo ikke så gammel. Han kan også godt hjælpe til med at dække bord.
Hvis han kun spiser pasta om aftenen, så er det godt at du sikrer dig at han får kødpålæg i madpakken, samt f.eks. grøntsager og frugt i løbet af dagen. Hvis han får det der, så behøver du igen ikke at bekymre dig så meget om aftenen, men kan bedre acceptere at det kun er pastaen som ryger ned.
Vær opmærksom på at han ikke får for mange søde ting og ikke drikker så meget mælk at det tager pladsen op for mere sufficient kost.
Det bedste du kan gøre er altså at blive ved med at tilbyde lidt, men ikke give det for meget opmærksomhed. Derudover skal du overveje hvad du giver ham i løbet af dagen.
Fortsat held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Min søn på 11 måneder spiser ikke
Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.
Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...
Viden om børn:
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Klip i mellemkødet (Episiotomi)
I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.
Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.
Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Det kan ikke siges for mange gange. Din bog om barnets søvn er helt fantastisk og hver gang jeg læser i den giver den mig ro i stedet for at stresse over at mit barn ikke nødvendigvis sover 16-20 timer i døgnet i en alder af 3 mdr, som man læser mange andre steder.
Hilsen mor til pige på 3 måneder