Brev:
Early bird kl. tre!

Hej Helen.
Vi har tidligere skrevet til dig vedr. vores søns nattesøvn og det at skære ned på natteamning.
Carl Emil er syv en halv måned gammel og får "go´nat bryst" ved 19.30-20 tiden af mor, udmalket mælk af far ca. ved midnat og igen af mor ved fem-seks tiden om morgenen.
Dette er forholdsvist nyt, da han for blot en måned siden meldte sig hver anden time for at ville spise og det var efterhånden uholdbart for mor - efter et halvt år uden sammenhængende søvn.
Vi havde en uge, hvor vi lod far tage sig af ham aften og nat, så han blev vænnet fra, at mor var tilgængelig hver anden time. Det har nu resulteret i tre måltider fra go´nat til go´morgen.
Det er alt sammen meget dejligt og lykkeligt for alle parter.
MEN nu vågner Carl Emil hver eneste nat ved tre-fire tiden og kan ikke sove før han får bryst - tidligst kl. fem. Det er far, der slås med ham indtil han kommer ind i soveværelset til mor. Han brøler og vrider sig og er ganske ulykkelig.
Eget værelse har fungeret rigtig godt, så det vil vi helst blive ved med. Det er kun en væg, der adskiller os, men det er nok til at vi ikke vågner ved hvert et knirk og møffen han laver.
Vi tænker, at det måske har noget med vågelyset under sengen at gøre.
For sult kan det vist næppe være.
I nat fik han f.eks. mælk kl. to i stedet for ved midnat og meldte sig alligevel kl. fire som han plejer.
Han spiser ca. 150-180 ml. mælk ved midnat. Han siger selv fra, så far kan umuligt få mere i ham.
Far har prøvet at tilbyde vand af kop om natten, men det fungerer nærmest aldrig. Han drikker lidt men det får ikke ro på ham.
Vi har, som nævnt, et vågelys i form af en lyskæde under hans seng for at kunne orientere os.
Men Carl Emil kigger ...
... rundt i lokalet, når far har ham oppe for at trøste.
Han kaster sig rundt i hans favn og drejer rundt om sig selv for at se om der skulle ske noget spændende.
Hvis man ikke vidste bedre, kunne man tro at han er et "lærkebarn" men han ER træt, for når han får bryst, sover han igen som en lille bjørn.
Gerne halvanden time, til vi så står op...
Vi kører så nøje vi kan efter det dagsskema vi fik af dig da han var knap seks måneder gammel. Måske skal der justeres nu hvor han er lidt ældre?
Dagslurene er reduceret til to de fleste dage. Han sover lidt over tre timer sammenlagt.
Hvis ikke de tre timer er nået om dagen, giver vi ham en tredje lur, for at han ikke er overtræt.
Han får mælk (enten mm eller mme) om dagen op til lurene og ellers alderssvarende varieret kost.
Vores spørgsmål er, hvordan får vi Carl Emil til at snuppe den sidste halvanden time søvn selv?
Det er som om, at hans indre alarmklokke siger go´morgen til ham en time til halvanden før han rent faktisk er klar til at stå op.
Skyldes dette evt. vågelyset? Skal små børn sove i fuldstændig mørke?
Kan se, at der findes et utal af vågelys og diskotekslamper på markedet.
Men det er lidt svært for mig at tro, at de små nysgerrige øjne kan forstå, at det ikke er tid til leg, når de ser en lampe, der skifter farvetemperatur.
Når alt det er sagt, skal vi lige nævne, at vi har den der skildpadde fra Scan Style, der står og lyser bølger op på væggen og spiller en sagte melodi.
Den virker fantastisk til putningen. Carl Emil slapper TOTALT af og falder nemmere i søvn med den tændt.
Hvad tænker du?
Vi glæder os til at høre om du har et bud på et greb vi kan bruge.
På forhånd tak.
Med venlig hilsen
Carl Emils forældre
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
Viden om børn:
Forkælelse - forkælede børn
Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.
Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.
Små børn kan ikke...
Babynest
En babynest er oprindeligt en svensk opfindelse, som efterhånden har spredt sig over hele verden. Også i Danmark er det meget populært at bruge en nest til sit barn.
En babynest kaldes også en babyrede, og den bruges til at lægge dit barn i, når du gerne vil have, at dit barn skal føle sig omsluttet og holdt, og du ikke selv kan have dit barn i armene. Det vil sige, at hver gang du lægger dit barn fra dig, fordi du f.eks. skal ordne vasketøj, lave mad, tale i telefon eller...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.
Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!
Venlig Hilsen Mira
P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!







